Tko je izumio radio
Tko je izumio radio
Radio, kao jedno od najstarijih sredstava komunikacije, vrlo je važan za sve ljude koji žele biti informirani na ovaj način. Iako danas ovi uređaji nisu toliko cijenjeni kao prije, oni su još uvijek široko korišteno sredstvo komunikacije. Jedna od vrlo zanimljivih tema svakako je tko je izumio radio? Ako govorimo o izumitelju radija, postoji mnogo mišljenja o ovoj temi. Kada istražujete izumitelje radija, možete naići na više od jednog imena. Opće je prihvaćeno da je izumitelj radija Talijan Guglielmo Marconi, koji je 1895. godine upravljao prvim prototipom radija. Guglielmo Marconi je bežičnom telegrafskom metodom uspio prenijeti radiovalove na udaljenosti od 3 km. Za ovaj izum prijavio je patent u Engleskoj i ušao u povijest kao izumitelj radija. No, također je poznato da je Roberto Landell de Moura, brazilski rimokatolički svećenik i izumitelj, zaslužan za izum radija, s obzirom da je njegovo istraživanje provedeno prije Guglielma Marconija. Neki povjesničari vjeruju da je 1893. velečasni Landell započeo svoje prvo istraživanje. Napravio je nekoliko pokusa i prvi je izveo bežični prijenos ljudskog glasa preko radiovalova. No, iako je već izvodio uspješne eksperimente, nije ih patentirao.
Kako je izumljen radio?
Sama priča o radiju puna je kontroverzi, jer se spominje nekoliko izumitelja. Zahvaljujući nizu znanstvenih otkrića i doprinosima nekoliko istraživača tijekom vremena, stvoreno je ovo sredstvo komunikacije. Škotski fizičar James Clerk Maxwell bio je poznat po svojoj teoriji elektromagnetskog zračenja, koja je opisivala elektricitet i magnetizam. Na temelju ove teorije, jedan od prvih ljudi koji su radili na prijenosu radiovalova bio je njemački fizičar Heinrich Rudolf Hertz. Dokazao je postojanje elektromagnetskih valova, ali nije uspio razviti način slanja informacija putem njih. Izumitelj Nikola Tesla i talijanski fizičar Guglielmo Marconi značajno su napredovali na području bežične telegrafije. Početkom 20. stoljeća Nikola Tesla je proveo svoja znanstvena istraživanja u SAD-u, gdje je otkrio da se radijski signali mogu prenositi na velike udaljenosti. Ideju je proveo u praksi, ali nije patentirao ovaj izum. Guglielmo Marconi, koji se u istom razdoblju bavio radio signalima, izumio je radio i patentirao ga u Engleskoj 1896. godine. Marconi je bežičnim telegrafskim sustavom uspio poslati radiovalove nekoliko kilometara daleko.
Kada je radio postao važno sredstvo komunikacije
Transformacija radija i njegova raširena uporaba kao sredstva komunikacije kakvog danas poznajemo dogodila se u Sjedinjenim Američkim Državama. Tijekom 1906. godine kanadski znanstvenik i izumitelj Reginald Aubrey Fessenden proveo je niz eksperimenata vezanih uz prijenos zvuka. Drugo važno mjesto u popularizaciji radija pripada Lee de Forestu, američkom izumitelju koji je bio pionir u elektronici. Otkrio je novu tehniku prijenosa radijskih signala pomoću elektroničkog pojačala. Kada je radio postao važno sredstvo komunikacije? Razdoblje od 1906. godine predstavlja ubrzanje radijskog emitiranja, posebice u Americi i Engleskoj. Poznato je da je 1913. godine u Sjedinjenim Američkim Državama bilo blizu 350 ovlaštenih radiooperatera. S druge strane, u Engleskoj je nakon Prvog svjetskog rata porastao interes za radio. Tijekom 1921. preko 100 radijskih postaja dobilo je dozvolu za emitiranje, a kasnije je postao najpopularnije sredstvo informiranja i zabave. Iako su razvoju radija, kao najvažnije tehnologije u povijesti čovječanstva, pridonijeli brojni znanstvenici, pomaci Nikole Tesle i Guglielma Marconija bili su osnova za njegovu popularizaciju.
Tagovi: