Kako se dobiva bundevino ulje – Uzgoj bundeva za dobivanje ulja

Kako se dobiva bundevino ulje - Uzgoj bundeva za dobivanje ulja

Bundevino ulje drugo najskuplje ulje kod nas

Bundeve se se uzgajaju po cijelom svijetu, ima ih mnogo vrsta i kod nas su se nekada sijale kao međuusjevi, obično u kukuruzu. Dugo su bile uglavnom stočna hrana osim nekih rijetkih vrsta koje su polako u ljudsku prehranu uvodile i ostale sorte. Proizvodnja bučinog ulja je polako osvajala tržište, jer je bundevino ulje drugo najskuplje ulje kod nas, odmah iza djevičanskog maslinovog ulja. Dobrim dijelom je to zbog toga što sjemenke imaju manje ulja od ostalih uljarica.

Ako radite bundevino ulje od 100 kilograma sjemenki golica dobit ćete od 45 - 47% ulja i vrlo hranjive uljne pogače za hraniti stoku. Uz to se buče golice siju kao čist usjev, a ne međuusjev što dodatno poskupljuje proizvodnju bundevinog ulja. Ovisno o kvaliteti golica, od 100 kilograma sjemenki se dobije između 37 - 45 litara ulja, a uzgoj otežavaju trulež plodova ako je kišna godina, viroze i lisne uši koje prelaze sa drugih kultura.

Nerafinirano bundevino ulje je izvor zdravlja

Ako se radi od golica bučino ulje, na sjemenkama treba ostati tanka zelena opna jer je jako bogata hranjivim i ljekovitim sastojcima. Nerafinirano bundevino ulje je izvor zdravlja jer se koristi uglavnom u salatama, dakle termički se ne obrađuje, pa su u njemu sačuvani svi vitamini, minerali bjelančevine i ugljikohdrati. Naročito su zastupljeni vitamini B grupe, a i vitamini C i E. Zbog svog specifičnog okusa i boje bučino ulje se prodaje kao delikatesno ulje.

Bundevino ulje iz sjemenki preuzima oko 5% raznih minerala, najviše željeza, magnezija, fosfora i cinka, ali i esencijalnih masnih kiselina, to su antioksidansi koje druge namirnice iz naše prehrane ne sadrže. Bučino ulje se naročito preporučuje muškarcima za zdravlje prostate i urinarnog trakta. Kalorijski je bundeva, pa i bučino ulje idelno za regulaciju tjelesne težine jer ne sadrže zasićene masti. Olakšava probavne tegobe, bolesti želuca i crijeva, ima diuretička svojstva i pomaže kod problema s kožom.

Kako se uzima bundevino ulje kao lijek

Naši stari su djeci davali sušene bundevine sjemenke protiv crijevnih parazita, najčešće protv trakavice. Prepržene slane bundevine sjemenke su omiljena grickalica velikih i malih. No kako se uzima bundevino ulje kao lijek ovisi o tegobama koje želite liječiti, jer ono čuva jetru, srce, smanjuje razinu lošeg kolesterola, pozitivno djeluje na mozak, kožu, oči, mršavljenje i ima prtuupalna, antidijabetička i antikancerogena svojstva. Dakle, u zdravstevene svrhe vam neće biti dovolno par kapi bučinog ulja u salatama.

U zdravstvene svrhe se preporučuje uzimati bundevino ulje tri žličice na dan i to samo ako je prizvedeno hladnim prešanjem. Sjemenke se prije prešanja trebaju dobro osušiti, vlagu u njima treba svesti na 8%, sjemenke je najbolje sušiti na podnim sušionicama na kojima miješanje ne oštećuje sjemenke i na stalnoj temperaturi od 60°C. Osušene sjemenke se mogu i skladištiti, ali se u ulje moraju preraditi u roku od 12 mjeseci. HIbridne sorte su otpornije na viruse i zaraze i daju veće prinose.


Tagovi: