Kako napisati dobar životopis – Kako napisati CV – Kako napisati resime
Dobar životopis ili CV
Dobar životopis je vaše predstavljanje novom potencijalnom poslodavcu. Životopisi nisu romani u kojima ćete opisati svaku sitnicu koju ste radili kod bivših i sadašnjeg poslodavca. Čak i kada nemate puno radnog iskustva navedite poslodavce za koje ste radili i istaknite najvažnnije radne zadatke i poslove koje ste obavljali dok ste radili kod pojedinog poslodavca.
Životopisi su dokument kojim se trebate iskreno prezentirati i nemojte navoditi neistinite činjenice jer će one vrlo brzo isplivati kao neistine. Osobe s kojima ćete voditi razgovore su obučene da prepoznaju laž i znaju je razlikovati od nelagode tokom razgovora koju neke osobe mogu imati iz jednostavnog razoga, straha.
Svoj životopis trebate znati napamet jer ono što ste u njega naveli ste i radili pa nećete trebati puno muke da ga prezentirate tokom razgovora za posao. Čak i kada imate impresivan i bogat radni vijek, često ste mijenjali poslodavce trebate objasniti razlog mijenjanja poslodavaca. To može biti i zato što ste prihvaćali poslove na određeno vrijeme kao zamjena, ali i još mnogo drugih razloga.
Sadržaj koji životopis treba imati
Životopis treba biti podijeljen na nekoliko segmenata, prvi je svakako segment s osobnim podacima kao što su ime i prezime, adresa, kontakt telefon, kontakt mail adresa, datum rođenja, stupanj obrazovanja i naziv zanimanja koje ste obrazovanjem stekli. Slike nisu obavezne no poslodavci vole vidjeti sliku osobe koju će pozvati na razgovor, no nekima to uopće nije važno.
Drugi segment je radno iskustvo s popisom poslodavaca uz koje ćete navesti ukratko poslove koje ste obavljali kod nekog poslodavca. Istaknite najvažije poslove koje ste obavljali i ne morate navoditi pomoćne poslove koji su povezani uz glavne poslove, poput kopiranja, skeniranja i slično.
Životopis treba sadržavai i vaše stečene vještine i završene tečajeve, seminare, edukacije koje ste završili u okviru svoje struke kao dodatno obrazovanje. To ćete navesti u trećem segmentu gdje ćete navesti i kompjuterske vještine ako s njima vladate, strane jezike i razinu znanja stranog jezika, vozačku dozvolu ako je imate, te vještine kojima vladate i povezana su uz radno mjesto za koje ste se javili.
Što životopis ne treba sadržavati
U životopis svakako ne trebate navoditi hobije, sportove i životinje koje volite. O tome možete razgovarati na razgovoru ako vas netko pita o toj temi, no svakako to nije potrebno navoditi u CV.
Podatke koji su vezani za neke vaše privatne stvari poput bračnog stanja, da li imate djece ili nemate, koliko djece imate, planirate li trudnoću, koliko često ste bolesni i bolujete li učestalo se ne navode u CV. Ukoliko imate određeni invaliditet koji vas sprečava u obavljanju određenih radnih zadataka možete i ne morate navesti u životopisu, no svakako o invaliditetu trebate informirati budućeg poslodavca kako bi bio upoznat ukoliko imate određena ograničenja i prilagodio radne zadatke vašem invaliditetu.
Životopis ne treba sadržavati vaše vjerske stavove i vjersku orijentaciju, kao ni vašu seksualnu orijentaciju o tome da li ste heteroseksualno ili homoseksualno orijentirani. Privatne stvari poput informacija da li su vam roditelji živi, te da li oni mogu čuvati vašu djecu dok su djeca bolesna treba vam biti crveno svjetlo jer za takvog poslodavca ne želite raditi.
Tagovi: