Kako se pravi rakija od koprive
Takozvana rakija od koprive se spravlja maceriranjem koprive u alkoholu
Koprivu ili žaru smatramo korovom koji zaobilazimo jer žari i peče, odnosno izaziva urtikariju na koži, čak se kopriva i zove urticaceae na latinskom jeziku. Koprive ima više vrsta, najpoznatije su mala i velika kopriva, postoje i mrtva kopriva, bijela i žuta kopriva, zapravo postoji oko 60 vrsta koprive. Takozvana rakija od koprive se spravlja maceriranjem koprive u alkoholu, kao i tinkture od koprive, s tim da macerirati možete samo svježe ili osušene listove, ali i korijen koprive.
U nardonoj medicini kao i u narodnom kulinarstvu kopriva je vrlo cijenjena, a neke države je čak i uzgajaju. Danas je kopriva dobro istražena, koristi se i u kozmetici u pripravcima za njegu kose i vlasišta. Rakija od koprive se radi tako da natrpate staklenu teglu nasjeckanim svježim listovima koprive i ostavite poklopljeno u polusjeni 3 - 4 tjedna uz svakodnevno protresanje. Na kraju sve procijedite kroz cjedilo koje obložite gazom i ulijte u staklene boce.
Rakija od koprive i tinktura se ipak razlikuju
Mada je procedura pripreme slična ili ista, rakija od koprive i tinktura se ipak razlikuju, rakiju koja ne prelazi 45 % alkohola možete uzimati oralno u malim 0,3 dozama, a tinkturu koja se macerira u apotekarskom alkoholu koji može sadržavati i do 90 % alkohola uzimate u kapima koje ukapate u vodu, čaj ili sok. Osobama koje ne podnose alkohol preostaju čajevi, uvarci, detokti i slični pripravci od kopriva, kao i kupke, ulje, masti i kreme.
Rakija od koprive pomaže kod želučanih, crijevnih i ostalih tegoba, a koristi se i za obloge kod reumatskih bolova i za razna kožna oboljenja. Listovi i cvjetovi koprive se mogu macerirati i u bijelom vinu, vrijeme maceriranja se skraćuje na tjedan dana, procijeđeno čuvajte na hladnom u staklenim bocama, pije se jedna čašica dnevno ujutro. Kopriva jača imunitet, snižava krvni tlak, čisti krv, jetru i bubrege, odličan je diuretik, a pomaže i u borbi s alergijama.
Rakija od koprive, sok, sirup, čaj i liker
U svijetu postoje festivali koprive, postoje čak i bizarna takmičenja u jedenju kopriva u Engleskoj, a jedan francuski liječnik je izjavljivao da kad bi se sa izleta u prirodu trebali vratiti sa samo jednom biljkom, to bi trebala biti kopriva. I u Našoj Koprivnici se sada već redovito održava festival kopriva i dodjeljuju "zlatne koprive" za inovacije od kopriva. Spravljaju se rakija od koprive, sok, sirup, čaj i liker, a u prehrani koprivu na stol donose i poznati kuhari.
Kako se dobiva rakija od koprive je već opisano, sok od koprive se radi u blenderu s malo vode, ali ga trebate dobro procijediti zbog žarećih dlačica. Ulje od koprive se dobiva tako da svježe listove koprive prelijete nekim biljnim uljem i ostavite na tamnom mjestu mjesec dana, procijedite i koristite za masiranje bolnih zglobova, dodavanje u šampone i slično. Za sirup i liker trebate veću ili manju količinu šećera, sirup ukuhavate, liker spravljate slično kao i rakiju.
Tagovi: