Kako se pravi riža
Riža žitarica i njene vrste
Riža latinskog naziva Oryza raširena je žitarica u tropskim i sutropskim krajevima Azije i Afrike, no može se uzgajati u u Europskim zemljama poput Italije ili Makedonije, te u Americi. Ova žitarica raste kao trava, jednogodišnja biljka koja može narasti i do visine od 1,8 m. Polja na kojima raste ova žitarica trebaju biti potopljena vodom jer ova biljka za svoj uzgoj traži puno vode. Poznati su nam prizori polja riže iz Kine koja je glavni proizvođač ove žitarice jer proizvodi čak 31% svjetske proizvodnje, a slijede je Indija s 20% proizvodnje, te Indonezija s 9% svjetske proizvodnje riže.
Riža u sebi sadrži najviše ugljikohidrata gotovo 80 grama na 100 grama riže, pa slijede bjelančevine, dijetalna vlakna, te vrlo malo masnoća. Izuzetno je zdrava i hranjiva. Podjela po vrstama ima nekoliko kriterija, prema dužini i obliku riže se dijele na dužeg zrna, srednjeg i kraćeg, te okruglog zrna. Prema teksturi se razlikuju ljepljiva i prokuhana vrsta riže nakon termičke obrade, prema boji postoje bijele, crvene, crne, smeđe, blond vrste riže. Prema načinu obrade mogu biti oljuštene, polirane, bružene, pretkuhane, parene vrste riže. Razlikujemo još premium riže, integralne riže koje su iz cjelovitog zrna, divlje riže, te aromatične riže.
Kako se priprema riža
Mnogi su se okušali u kuhanju riže pa su dobivali svakakve rezlutate poput kašaste i ljepljive riže, te se pitaju gdje su pogriješili. Da li rižu treba miješati, oprati je prije kuhanja, procijediti rižu nakon kuhanja, kuhati rižu na pari ili na vatri, koliko vode staviti i koliko riže u posudu za kuhanje. Ako se riža kuha kao prilog vrlo je važno da ona nakon kuhanja ne bude ljepljiva.
Rižu prije kuhanja treba oprati i to obavezno u posudi, nikako u cjedilu. Kod kuhanja izuzetno je važan omjer vode i riže, držite se pravila da na jednu šalicu riže idu dvije šalice vode. U posudu u kojoj ćete kuhati rižu prvo stavite vodu, te je malo posolite, kada voda zavrije usipajte rižu na smanjenoj vatri i nastavite kuhati najviše dvadesetak minuta. Riža se kuha bez miješanja u poklopljenoj posudi tokom cijelog kuhanja, a s obzirom da kuhate na laganoj vatri ne morate se brinuti da će zagoriti. Na kraju u rižu dodajte malo maslaca, ali možete dodati i kurkume ili currya tokom kuhanja.
Riža i zdravlje
Bijela riža prolazi kroz nekoliko procesa obrade i skidanja ljuskica čime se uklanjaju i hranjive vrijednosti koje ljuskice imaju, pa mnogi smatraju da je ova vrsta riže manje zdrava nego ona neoljuštena. Međutim stručnjaci su ukazali da bijela vrsta riže ima manje masti u sebi nego smeđa riža, ali ima puno manje vlakana, također kod bijele riže ima i manje minerala poput kalcija, fosfora, kalija, folata, željeza i magnezija.
No, kod bijele riže je značajno to da je ona vrijedan izvor energije, te da se ona lako i brzo probavlja jer ima visoki udio ugljikohidrata te je vrlo blagotvorna na probavni sustav i metabolizam. Ova žitarica je žitarica bez glutena pa je mogu konzumirati i osobe koje imaju netoleranciju na gluten, te je jednako korisna i za dijabetičare kao zdrava hrana. U usporedbi sa smeđom rižom, bijela je u prednosti jer u sebi nema kolesterola i sadrži vrlo malo masti pa je odličan izbor hrane za osobe koje imaju kardiovaskularnih problema i osobama koje moraju paziti na zdravlje svog srca.
Tagovi: