Od čega se radi votka

Od čega se radi votka

Votka je u narodu prvo korištena kao lijek

Povijesno proizvodnja votke je datirana krajem 9 stoljeća u Rusiji, no prva destilerija se spominje 1174 godine, ali kako Poljaci svojataju otkriće votke, oni tvrde da su je proizvodili krajem stoljeća, no i njihova prva zabilježena proizvodnja je iz 11 stoljeća. Poljska votka je u narodu prvo korištena kao lijek, zvala se "gorzalka", ruska se također koristila kao lijek i zvala se "zhiznennia" što bi u prijevodu bila "voda života".

Tek u srednjem vijeku se usvršila dvostruka destilacija i počele su nicati prve destilerije i dalje se votka koristila kao lijek ali se koristila i kao sastojak u proizvodnji baruta. Oko 1450 godine kreće proizvodnja ruske votke se povećava, a veće količine su dovele do prvog izvoza votke 1 505 godine u Švedsku, Poljaci su svoju votku počeli izvoziti 100 godina kasnije. Pravo proizdnje i izvoza je votke imalo samo plemstvo sa stečenim posebnim zaslugama, no tek u 18 stoljeću je unaprijeđena proivodnja velikih količina votke.

Kako se votka raširila po svijetu

Za vrijeme Napoleonskih ratova ruski vojnici su po svim bojištima nosili i dijelili svoju omiljenu votku po cijeloj Evropi. Pomoglo je i to što su votku počeli proizvoditi i pripadnici nižih slojeva i to uglavnom od pirea od krumpira i svi su je počeli piti u neograničenim količinama, a seljački sinovi u ruskoj vojsci su je nosili odlazeći na ratišta, eto kako se votka raširila po svijetu. Zbog općeg opijanja je država prvo neuspješno smanjila broj destilerija.

Zbog toga je 1894 godine država preuzela monopol nad destilerijama votke. Nakon ruske revolucije mnogi Rusi su izbjegli iz Rusije i sa sobom ponijeli znanje spravljanja votke u zemlje u koje su izbjegli. Tako je u Parizu počela proizvodnja votke "Smirnoff", kasnije, 1934 godine je ta obiteljska votka prodana američkoj kompaniji i otada počinje planetarna popularnost votke. Ovo žestoko piće neutralnog okusa je nacionalno piće Rusije, Poljske, Finske, a i kod nas se proizvodi domaća verzija pod imenom "akvinta".

Što više filtriranja to kvalitetnija votka

Kokteli, likeri, ali i ljekovite tinkture su nezamislivi bez votke, koja je za to pogodna zbog visokokg postotka alkohola i posve neutralnog okusa bez obzira od čega je spravljena. Jedanput kada se došlo do toga da je zbog nečistoća potrebna najmanje dvostruka filtracija, samo se povećavao njihov broj. Četverostruko filtriranje je već jako dobro, a neki proizvođači ih rade i više, što više filtriranja to kvalitetnija votka, zato je odličan izbor i u spravljanju ljekovitih pripravaka.

Aromatična votka se spravljala od svega i svačega, žira, nevena, mente, dinja, lubenica, anisa, breze, višnje, hrasta, majčine dušice, papra, mastike, malina, žalfije, gospine trave, a danas se upotrijebljene arome navode u nazivu kao naprimjer vodka limun. Arome se dodaju prije zadnje destilacije. Postotak alkohola votke se kreće od 35% do 70%. Votku je moguće napraviti i od voća, a tajna svake votke je soj kvasaca koji je korišten pri fermentaciji, a možete je proizvesti i samo od šećera i kvasca.


Tagovi: