Kako izgleda herpes na tijelu

Kako izgleda herpes na tijelu

Herpes na tijelu se može pojaviti bilo gdje

Postoji osam različitih tipova herpesa, najčešći je onaj oralni herpes simplex koji se pojavljuje u obliku pulsirajućih i bolnih mjehurića na usnici, isti tip herpesa se može pojaviti na genitalijama kao genitalni herpes, a najbolniji je herpes zoster koji se može pojaviti na bilo kojem dijelu tijela. Važno je naglasiti da se virusna infekcija herpes na tijelu i da je u akutnoj fazi uvijek zarazan. Uglavnom obolijevaju osobe koje su preboljele vodene kozice, a zaraziti mogu one koji ih nisu preboljeli.

Nakon prebolijevanja vodenih kozica herpes na tijelu nastaje iz neaktivnog virusa vodenih kozica koji se zadržava u tijelu, a aktivira ga pad imuniteta, stres, opća fizička i ili psihička iscrpljenost, često od dugotrajne bolesti poput karcinoma i mala djeca od njega rijetko oboljevaju. Herpes simplex relativno brzo zacjeljuje, dok se herpes zoster liječi tjednima, često i mjesecima. Opasno je kada herpes napadne oko i okoloočno područje, genitalni herpes zahtijeva liječenje oba partnera jer se smatra spolno prenosivom bolesti.

Herpes na tijelu se prevenira cijepljenjem protiv vodenih kozica

Obzirom da je većina populacije koja je preboljela vodene kozice u riziku da dobije neki od tipova herpesa u kasnijoj životnoj dobi, najčešće u dobi između 50 - 70 godine života, razumljivo je pokušavati spriječiti nastanak herpesa. Razvijeno je cjepivo kao oblik prevencije, dakle, herpes na tijelu se prevenira cijepljenjem protiv vodenih kozica i to je jedini oblik prevencije. Cjepivo se daje djeci starijoj od 12 mjeseci, većina cijepljene djece ne dobije vodene kozice ili dobiju samo blaži oblik.

Obzirom da je neaktivni virus vodinih kozica zaostao u živčanom tkivu, aktivacijom herpes na tijelu može izbiti bilo gdje i znak je upaljenog živca. Ponekada je to izbijanje herpesa bez uočljivog uzroka, može kod osoba oslabljenog imuniteta zahvatiti unutarnje organe, pluća, jetru, mozak, a kod starijih osoba se može razviti u sindrom kronične boli. Herpes može biti praćen povišenom temperaturom, glavoboljom, mučninom, te bolnim mjehurićima koji pucaju i cure, formiranje kraste je znak zacjeljivanja, ali mjesto infekcije i dalje može biti bolno i svrbjeti.

Herpes na tijelu treba liječiti na vrijeme

Kod herpesa se prvo javi bol, pa tek onda se pojave mjehurići, obično nakon dva dana, no događa se i da se pojavi samo bol bez pojava na koži. Herpes na tijelu treba liječiti na vrijeme, antivirusnim lijekovima, prepratima vitamina B, nesteroidnim antireumaticima, paracetamolom, lokalnim antivirusnim kremama, jer se može raširiti, ako je na gornjoj usnici može ići ka oku ili mozgu i jer se može inficirati kad će vam zbog toga trebati i antibiotici.

Lokalno se herpes na tijelu tretira pojačanom higijenom, oblozima iz fiziološke otopine, antiseptičkim sprejevima na bazi cinka, antivirusnim kremama ili antibiotskim mastima ako liječnik tako odredi. Ako herpes zahvati oko liječenje će provoditi okulist, genitalni herpes će liječiti ginekolog, a teži oblici herpesa mogu zahtijevati i bolničko liječenje. Od prirodnih terapija se preporučuju hidrolati kadulje, koloidne kupke od zobi, možete na ovlaženo mjesto nanijeti malo sode bikarbone ili u prah zdrobljen aspirin, a primijećeno je i da obični kalodont suši mjehuriće herpesa na usni.


Tagovi: