Kako se nanosi impregnacija na zidove

Kako se nanosi impregnacija na zidove

Što je impregnacija na zidove?

Impregnacija na zidove se odnosi na proces zaštite zidnih površina od vanjskih utjecaja, poput vlage, prljavštine, soli i drugih štetnih tvari koje mogu narušiti stabilnost i izgled zidova. U ovom procesu se nanosi impregnacijsko sredstvo koje prodire duboko u pore materijala, bez stvaranja površinskog sloja, te na taj način omogućuju zidovima da dišu dok se istovremeno sprječava prodor vode i vlage. Impregnacija na zidove se najčešće primjenjuje na vanjske zidove, fasade i betonske površine koje su izložene nepovoljnim vremenskim uvjetima, no koristi se i u unutarnjim prostorima gdje postoji veći rizik od vlage, kao što su kupaonica i podrum. Impregnacija može produljiti vijek trajanja zidova, smanjiti potrebu za čestim održavanjem te poboljšati toplinsku i hidroizolaciju objekta. Kvalitetno izvedena impregnacija može značajno smanjiti troškove sanacije štete na zidovima koji su uzrokovani vlagom. Ujedno, ako odaberete kvalitetno sredstvo za impregnaciju, dobiti ćete efikasniju zaštitu na zidovima, bez pritom narušavanja samog izgleda i zida.

Kako se radi impregnacija na zidove?

Cijeli proces impregnacija na zidove zahtijeva nekoliko koraka kako bi se postigla optimalna zaštita i dugotrajnost. Prvi korak je temeljito čišćenje površine zida. Zidovi moraju biti čisti, suhi i bez prašine, masnoća, plijesni ili drugih nečistoća koje bi mogle spriječiti prodor impregnacijskog sredstva u pore materijala. Bitno je da zidovi budu potpuno suhi jer vlaga može smanjiti učinkovitost impregnacije. Zatim se treba odabrati odgovarajuće impregnacijsko sredstvo za tip zida, bilo da se radi o betonu, cigli, kamenu ili žbuci. Impregnacija na zidove se nanosi četkom, valjkom ili prskanjem. Kod nanošenja, bitno je osigurati ravnomjerno prekrivanje cijele površine zida kako bi se izbjeglo curenje ili stvaranje mrlja. Ovisno o proizvodu, može biti potrebno nanijeti jedan ili više slojeva impregnacije, pri čemu se svaki sloj nanosi nakon što se prethodni potpuno osuši. Nakon završetka nanošenja, impregnaciji je potrebno nekoliko sati, a ponekad i po nekoliko dana, da se potpuno upije i osuši.

Koje greške izbjeći kada se nanosi impregnacija na zidove?

Kod nanošenja impregnacija na zidove, važno je izbjeći nekoliko uobičajenih grešaka kako bi se osigurala maksimalna učinkovitost i dugotrajnost zaštite. Prva greška je neadekvatna priprema površine. Zidovi moraju biti potpuno čisti i suhi prije nanošenja impregnacije, jer prljavština, plijesan ili vlaga mogu spriječiti prodor impregnacijskog sredstva, čime se smanjuje njegova učinkovitost. Druga učestala greška je pogrešan odabir impregnacijskog sredstva. Različiti materijali zahtijevaju različite vrste impregnacije, pa je važno odabrati odgovarajući proizvod za specifičnu vrstu zida, bilo da se radi o cigli, betonu, kamenu ili žbuci. Ujedno, prekomjerno nanošenje impregnacija na zidove može uzrokovati pojavu mrlja i curenja na površini, te zidovi ne mogu disati. S druge strane, nedovoljna impregnacija neće pružiti potrebnu zaštitu, te je stoga bitno nanijeti dovoljno sredstva, ali u ravnomjernom sloju. Još jedna greška koju neki ljudi rade je nanošenje impregnacije po vlažnom ili kišnom vremenu. Nanošenje impregnacije na ovakvom vremenu može omesti pravilnu apsorpciju sredstva na zidove.


Tagovi: