Folacin kako se pije

Folacin kako se pije

Što je folacin

Folacin je lijek koji je antianemik i služi za liječenje anemije, bolesti manjka željeza u organizmu. Glavni sastav lijeka je folna kiselina koja nedostaje u organizmu jer je došlo do poremećaja sazrijevanja crvenih krvnih znaca. Uzrok ovog poremećaja je pothranjenost, poremećaj probavljanja hrane poput enteropatije i celijakije, te povećane potrebe organizma za folnom kiselnom na primjer u trudnoći.

Folna kiselina je vitamin B9 iz skupine vitamina B, te je nužna za zdravu staničnu diobu, pa kada nedostaje folne kiseline smanjuje se sposobnost organizma da rastu nove zdrave stanice i da se obnavljaju oštećene stanice.

U trudnoći manjak folne kiseline može ozbiljno ugroziti zdravi razvoj djeteta i dovesti do poremeća razvoja neuralne cijevi kod beba dok se rastu u majčinom tijelu. Folacin pomaže kada folna kiselina nije dostatna koja se nalazi u organizmu pa je potrebno umjetno unositi dodatne količine folne kiseline kako bi organizam normalno proizvodio crvena krvna zrnca za normalno funkcioniranje organizma i metaolizam.

Kako se Folacin dozira

Ovisno o koji poremećaj i o kojoj prevenciji nedostatka folne kiseline se radi tako će liječnik i preporučiti doziranje Folacin lijeka. Kada se radi o megaloblastičnoj anemiji liječnik će preporučiti uzimanje jedne tablete dnevno koja sadrži 0,5 mg folne kiseline u periodu tokom četiri mjeseca najmanje. Kada se želi spriječiti megaloblastična anemija liječnik će preporučiti duplo manju dozu dnevno.

Kod pothranjenosti, ali i kod malapsorpcije i upalnih bolesti u crijevima dnevna doza koju će liječnik propisati je 15 mg lijeka Folacin što je znatno više nego kod slučaja megaloblastična anemija.

Trudnicama se ovaj lijek propisuje kako bi se spriječio poremećaj u razvoju neuralne cijevi u dozi od 5 mg dnevno u prvom tromjesječju trudnoće. Kada se trudnoća planira preporučuje se uzimati folnu kiselinu i mjesec dana prije planirane trudnoće. U ostalim slučajevima na primjer kod alkoholičara, te osoba koje uzimaju lijekove antikonvulzive dnevne doze mogu biti i do 15 mg ovisno o pojedinačnom slučaju.

Upozorenja za lijek Folacin

Folacin je lijek koji kao i svaki lijek ima veće ili manje nuspojave, te slučajeve u kojima se ovaj lijek ne bi smio uzimati. Folna kiselina koja pomaže da se crvena krvna zrnca u organizmu normalno stvaraju ne bi se smjela koristiti kod osoba koje imaju deficit B12, nedostatak kobalamina, kod poremćaja perniciozne anemije, te u slučajevima kada osoba ima malignu bolest. Folna kiselina može sakriti hematološke poremećaje naročito kada u organizmu nedostaje vitamin B12.

Iako se lijek Folacin dobro podnosi i nuspojave su rijetke, ovaj lijek ipak može izazvati gastrološke smetnje ukoliko postoji preosjetljivost u probavnom sustavu. Kao nuspojave se mogu pojaviti i osip, svrab, ali i bronhospazam. Nuspojave uzimanja ovog lijeka mogu biti i mučnine, loš okus u ustima, anoreksija, nadutost, pa je dobro o svakoj nuspojavi informirati liječnika koji vam je propisao ovaj lijek. Folna kiselina u kombinacii s drugim lijekovima može izazvati dodatne nuspojave ili pojačano ili olabljeno djelovanje drugih lijekova koje osoba koristi pa je potrebno posavjetovati se s liječnikom.


Tagovi: