Banke ukidaju naknadu za vođenje računa. Povećavaju zato sve druge naknade
Od početka ovog mjeseca, Ministarstvo financija pod vodstvom ministra Marka Primorca najavilo je novi zakon kojim će se ukinuti naknade za vođenje osnovnih bankovnih računa. Banke su na ovu promjenu reagirale relativno mirno, ali čini se da će nastojati nadoknaditi izgubljene prihode povećanjem drugih naknada.
Već je jedna od vodećih banaka u Hrvatskoj, Zagrebačka banka, obavijestila svoje klijente o ukidanju naknada za osnovne račune s početkom 2025. godine. Međutim, uz ovu promjenu dolazi i značajan rast drugih naknada, što uključuje usluge vezane uz vođenje ostalih računa i bankarske pakete.
Zagrebačka banka je najveća banka u zemlji i ostvarila je rekordne profite prošle godine. Iako su iz ove institucije istaknuli da ukidanje naknada dolazi kao dio njihovih društveno odgovornih praksi, povećanja naknada za ostale usluge ukazuju na nastojanje da se nadomjeste gubici uzrokovani ukidanjem naknade za osnovne račune.
Povećanja naknada za druge usluge stupa na snagu 8. siječnja 2025., a neki od popularnih bankarskih paketa, poput Optimum paketa, doživjet će porast cijene s 3.98 eura na 5.90 eura mjesečno. Paketi poput Ekspert i Zlatnog također će biti skuplji, što će zasigurno utjecati na mnoge korisnike banke.
Dugoročni utjecaj državnih odluka na banke
Ova odluka o ukidanju naknada dolazi nakon desetljeća u kojem su banke imale korist od zakonske obaveze da se plaće isplaćuju isključivo putem bankovnih računa. Od 2013. godine, banke su imale monopol na taj način isplate, što im je omogućilo stabilan prihod kroz naplatu naknada za vođenje računa.
U posljednjih nekoliko godina, naknade su kontinuirano rasle, osobito tijekom i nakon pandemije. Banke su svoje povećanje cijena opravdavale rastom operativnih troškova, iako je broj zaposlenih u mnogim financijskim institucijama opadao.
Ministarstvo financija i Hrvatska narodna banka (HNB) sada su uključeni u proces nadzora bankarskih naknada. HNB je već tražio od banaka da dostave metodologije koje opravdavaju povećanje naknada, a guverner Boris Vujčić naglasio je važnost transparentnosti u ovom procesu.
Daljnji potezi banaka i reakcije javnosti
Dok se čeka na odgovore drugih banaka o tome hoće li slijediti primjer Zagrebačke banke u povećanju naknada, iz Hrvatske udruge banaka (HUB) poručili su da će banke poštivati zakonske promjene. Međutim, još uvijek nisu poznati svi detalji zakona, a banke su spremne na suradnju s nadležnim institucijama kako bi se promjene uspješno provele.
Ministar financija Marko Primorac jasno je stavio do znanja da se banke moraju prilagoditi novim okolnostima, ocijenivši trenutne naknade previsokima i nepotrebnima za većinu korisnika. Također je najavio obvezu banaka da dio svojih prihoda usmjere u financijsko opismenjavanje građana.
Iako većina banaka još nije konkretno odgovorila na planove vezane uz povećanje ostalih naknada, Erste banka, OTP banka i HPB su već ove godine povisile dio svojih tarifa, dok su Raiffeisen i Zagrebačka banka zasad bile iznimke.
S obzirom na trenutnu situaciju, očekuje se da će građani biti suočeni s većim troškovima, unatoč ukidanju naknada za vođenje osnovnih računa. Upravo zato će biti ključno pratiti daljnje poteze banaka, kao i odgovor državnih institucija na ove promjene.
Tagovi: