Kada stršljeni miruju

Kada stršljeni miruju

Kada stršljeni miruju, a kada su aktivni

Priroda oko nas ima svoje cikluse i ritmove, kao i kukci koji žive u njoj. Stršljeni nisu iznimka, poznati su po svom obrambenom i agresivnom ponašanju. No, znate li kada stršljeni miruju, a kada su najaktivniji? Ovi insekti pripadaju obitelji osa i poznati su po svom neugodnom ubodu. Aktivni su i danju i noću, a privlači ih svjetlost i osvijetljena mjesta. Poznato je da je vrijeme prije izlaska sunca dio dana kada stršljeni miruju. U usporedbi s običnim osama, stršljeni su prepoznatljivi po smeđoj glavi i žutocrnom trbuhu. Imaju duge antene i smeđa krila. Tijelo im je prekriveno finim dlačicama. Obično žive u šumskim staništima i vrtovima. Gnijezda stršljena mogu se naći u šupljim deblima, na tavanima, u šupama i šupljinama u zidovima. Za izgradnju gnijezda preferiraju zaštićena mjesta. Mogu učiniti mnogo štete na drveću kako bi pristupili izvorima hrane. Kada su u pitanju njihove aktivnosti, razlikujemo nekoliko razdoblja u kojima postoje posebni obrasci aktivnosti. Proljeće je razdoblje kada se osnivaju nove kolonije stršljenova, a ljeto je vrijeme njihove velike aktivnosti. Naime, s kasnim ljetom dolaze i nove matice. Dok traže sklonište za zimsko razdoblje, ostatak kolonije umire. Kraljica stršljena koja je preživjela hladno vrijeme gradi gnijezdo i koloniju.

Kada stršljeni miruju i gdje se gnijezde

Kada stršljeni miruju i gdje se gnijezde? Poznato je da su kukci koji hiberniraju definitivno nepoželjni gosti. Pronalaze topla mjesta gdje se mogu sakriti i ostati povučeni tako da možda nećete ni znati da su u blizini. Gnijezda stršljena su kruškolikog oblika i obično sive boje. Vanjski sloj gnijezda je deblji, može biti u krošnjama drveća, garaži, kući, šupi ili drugim objektima. Njihova su gnijezda osebujna, napravljena od materijala koji stvaraju miješajući svoju slinu s vlaknima koje radilice skupljaju za maticu. Kolonija stršljenova svake sezone može pridonijeti razvoju stotinu novih jaja. Istodobno, proces rasta izleženih jaja odvija se u relativno kratkom razdoblju. Ako primijetite zujanje stršljenova u blizini svoje kuće, sigurno je da u blizini imate gnijezdo stršljenova. Pritom treba imati na umu kada stršljeni miruju je vrijeme prije izlaska sunca, a navečer su najaktivniji. Glavna stvar koja privlači stršljene u vaš dom je voće, ostaci voća u smeću ili u blizini drveća gdje je palo voće. Zato je važno ukloniti sve što bi ih moglo privući, poput ostataka voća ili nezatvorenih kanti za smeće. Također je važno osigurati da su sva potencijalna mjesta, poput prozora ili vrata, zatvorena.

Mogu li ukloniti gnijezdo kada stršljeni miruju?

Uočavanje gnijezda stršljenova u blizini kuće može biti neugodno. Ako vidite neke od ovih insekata u svojoj blizini, prije nego što poduzmete bilo što da ih se riješite, imajte na umu vrijeme kada stršljeni miruju. Ako se sami pokušavate riješiti gnijezda, stručnjaci predlažu da slijedite plan za njihovo uklanjanje. Komercijalno su dostupni različiti mamci i sprejevi za stršljene. Iako su mnogi od njih učinkoviti, ako se sami nosite s ovim problemom, upamtite da ubodi stršljena mogu biti opasni po život. Imajte na umu da ovi insekti snažno štite svoja gnijezda, osobito ako ne slijedite plan uništavanja gnijezda kada stršljeni miruju. Kako biste izbjegli potencijalni problem, za suzbijanje ovih štetnih insekata najbolje je angažirati iskusnog stručnjaka. Ono što možete učiniti je osigurati svoj dom tamo gdje postoje praznine i rupe u zidovima, krovovima i oko prozora. Redovito provjeravajte tavane, šupe i garaže kako biste bili sigurni da nema ranih znakova gnijezda. Održavajte drveće, odrežite nepotrebne grane i obratite pozornost na šupljine u drveću koje su najčešća mjesta gniježđenja stršljenova. Koristite prirodne materijale i sastojke koji će otjerati stršljene, kao što su eterična ulja, paprena metvica, sušene kore citrusa i slično za njihovo tjeranje.


Tagovi: