Kako izbaciti višak kalija iz organizma
Višak kalija u organizmu
Višak kalija u organizmu se naziva hiperkalemija koja se javlja kada bubrezi ne rade normalno i ne obavljaju svoju funkciju da izbacuju višak kalija iz organizma. Hiperkalemija predstavlja poremećaje elektrolita te ukoliko je koncentracija kalija veća od 5,5 mmol/L smatra se da je razina kalija povišena. Do povisivanja razine kalija u organizmu može doći zbog korištenja određenih lijekova kao što su diuretici, ali i lijekovi koji se koriste za povišen krvni tlak kako bi se krvni tlak normalizirao.
Kalij koji je višak u organizmu se zadržava u tekućinama tijela što uključuje i krvotok. Acidoza je djelovanje kojim kalij dolazi u tekućinu izvan stanica tijela. Ovakve se situacije mogu dogoditi kod opeklina velikih površina na tijelu, oštećivanja stanica i mišića zbog zlouporabe alkohola i droge, ali ii ozljeda i infekcija. Također acidoza može biti uzrokovana i raspadanjem krvnih stanica, tumorima, te krvarenjima iz želuca i crijeva. Addisonova bolest također može uzrokovati povišenu razinu kalija u organizmu jer je to kronična bolest nadbubrežne žlijezde, pa uslijed poremeća kod stvaranja hormona nadbubrežne žlijezde dolazi do hiperkalemija.
Višak kalija u organizmu i simptomi
Višak kalija u organizmu u velikoj većini slučajeva nema simptoma, no moguća je pojava određenih simptoma koji možda neće odmah upućivati da je nastala hiperkalemija. Mučnina može bit simptom za mnogo poremećaja u organizmu, no u kombinaciji sa slabim i neprevilnim pulsom, te naglom nesvjesticom zbog oslabljenog srca mogu upućivati da je vijeme za krvne pretrage.
Krvnim pretragama će se točno ustanoviti kolika je razina kalija u organizmu, te da li je razina kalija povišena ili nije. Ukoliko se pokaže na krvnim pretragma povišena razina kalija, liječnik će vas uputiti na EKG kako bi se ustanovilo da li dolazi do nepravilnog rada srca, te da li srčani ritam ima normalne ili poremećene otkucaje. Također će vas liječnik uputiti i na testove bubrega kako bi se ustanovilo da li bubrezi normalno rade ili postoji poremećaj u radu bubrega.
Višak kalija je potrebno utvrditi čime je uzrokovan kako bi se mogla postaviti dijagnoza i pristupiti liječenju. Ukoliko je uzrok trošenje određenih lijekova, bit će potrebno promijeniti lijekove koji uzrokuju povišen kalij u organizmu.
Kako se liječi višak kalija u organizmu
Kada se pojavi višak kalija u organizmu potrebno je ustanoviti što je uzrok tome da bi se moglo ispravno liječiti. Ukoliko je hiperkalemija uzrokovala stanje organizma koje zahtijeva hitno liječenje zbog poremećaja rada srca bit će potrebno vrlo brzo otkriti što je uzrok nastanka hiperkalemija. Hitna liječenja ovisno o stanju pacijenta mogu uključivati hemodijalizu, lijekove koji pomažu uklanjanju kalija iz organizma, davanje inzulina i glukoze. Ukoliko se radi o acidozi bit će potrebno pacijentu dati natrijev bikarbonat, ali i diuretike koji će pomoći u izbacivanju vode, a time i kalija iz organizma.
Kada se u organizmu pojavi višak kalija bit će potrebno promijeniti i prehranu i izbjegavati namirnice koje su bogate kalijem. Takve namirnice su šparoge, krumpiri, rajčice i razni umaci od rajčice, špinat, tikvice, te bundeve. Također ćete morati izbjegavati naranču i njezin sok, nektarine, kivi, banane, dinje, suhe šljive, grožđice i drugo sušeno voće. U svojoj prehrani ćete morati izbaciti i nadomjestke soli.
Češnjak je eliksir zdravlja pa će biti potrebno uvrstiti ga na jelovnik jer on pomaže kod izbacivanja kalija iz organizma. Bit će potrebno da pijete veće količine vode kako bi se toksini izbacili iz tijela s vodom. No, o svemu će vas uputiti liječnik što smijete i što ne smijete kada se pojavi hiperkalemija u vašem organzmu.
Tagovi: