Kako nadomjestiti natrij u organizmu

Kako nadomjestiti natrij u organizmu

Što učiniti i kako nadomjestiti natrij u organizmu

Koliko znate o natriju? U kojim se namirnicama nalazi? Kakav učinak ima na zdravlje? Koliko natrija trebam unositi dnevno? Kako nadomjestiti natrij u organizmu? Natrij je esencijalni elektrolit. Ova hranjiva tvar igra važnu ulogu u staničnim funkcijama. Naime, natrij omogućuje regulaciju ravnoteže vode u tijelu, opuštanje mišića, kontrolu krvnog tlaka i rad bubrega. Za pravilno funkcioniranje tijela potrebna je samo mala količina natrija. Natrij se prirodno nalazi u raznim namirnicama, iako je najčešći oblik kuhinjska sol, tj. natrijev klorid. Mnoge namirnice prirodno sadrže natrij u sebi kao što su žitarice, povrće, mliječni proizvodi i meso. Kontrola dnevnog unosa natrija važna je za cjelokupno zdravlje. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da bi dnevni unos soli trebao biti do 5 grama dnevno. Neuravnotežene prehrambene navike, odnosno prekomjerna konzumacija soli mogu uzrokovati visoke razine natrija. Razlog sve većeg broja oboljelih od hipertenzije je prekomjeran unos soli putem brze i konzervirane hrane. Bubrezi ne mogu eliminirati sol, što dovodi do povećanja krvnog tlaka i drugih zdravstvenih problema. Ali što se događa ako je razina esencijalnog elektrolita niska? Što učiniti i kako nadomjestiti natrij u organizmu?

Prirodni načini kako nadomjestiti natrij u organizmu

Što uzrokuje nizak natrij u tijelu? Kako nadomjestiti natrij u organizmu hranom? Natrij je elektrolit koji pomaže u regulaciji količine vode u stanicama. Do njegovog nedostatka može doći iz više razloga, kod aktivnih osoba, sportaša i starijih osoba. Ako su vrijednosti ispod normalnog raspona, to može ukazivati na zdravstveni problem. Među glavnim uzrocima koji dovode do ovog stanja izdvajamo: prekomjeran unos tekućine, hormonsku neravnotežu, kronične bolesti, određene vrste lijekova. Premalo natrija u krvotoku može uzrokovati hiponatrijemiju. Za postavljanje dijagnoze potrebno je napraviti pretrage krvi i urina. Kako bi se hiponatrijemija izliječila, mora se utvrditi uzrok koji je tome doprinio. Nakon toga se određuju metode liječenja i načini kako nadomjestiti natrij u organizmu. Prije svega, moramo se pridržavati savjeta liječnika. Kratkotrajni i blagi slučajevi hiponatrijemije uključuju ograničeni unos vode, prekid uzimanja određenih lijekova, dosoljavanje prehrane. Starijim osobama preporuča se izbjegavati kofein te u prehranu uključiti namirnice poput cikle, ananasa, jagoda, krušaka.

Učinkoviti načini kako nadomjestiti natrij u organizmu

Koji je najučinkovitiji način kako nadomjestiti natrij u organizmu? Naše tijelo treba malu količinu natrija kako bi pravilno funkcioniralo. Simptomi niske razine natrija u tijelu počinju mučninom, glavoboljom, grčevima u mišićima, a ponekad i općom slabošću i gubitkom svijesti. Ako se nizak natrij ne vrati u normalu, to može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Stoga je vrlo važno obratiti se liječniku kada se pojave prvi simptomi kako bi se adekvatno liječilo. Većina natrija koji ulazi u tijelo dolazi iz soli. Druge namirnice koje sadrže veće količine natrija su sir, orašasti plodovi, sjemenke, riba i plodovi mora. U svakodnevnu prehranu treba uvrstiti povrće poput crvene i zelene paprike, celera, mrkve, kupusa, kelja i špinata, a od voća naranče, banane, breskve, lubenice i dinje. U gotovim proizvodima količina natrija navedena je na pakiranju, u dijelu o nutritivnim vrijednostima. Ne smijemo zaboraviti da je odgovarajuća hidratacija neophodna za održavanje cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Sportski napitci preporučuju se aktivnim osobama i sportašima jer sadrže elektrolite, uključujući i natrij. Ovakav napitak tijelu vraća hranjive tvari i daje mišićima izvor energije što je jednostavan načini kako nadomjestiti natrij u organizmu.


Tagovi: