Proljev kako zaustaviti
Proljev kako zaustaviti i zašto nastaje?
Proljev se najčešće opisuje kao prolazna probavna smetnja koja nema opasnost po naše zdravlje. Mnogi od nas dobiju proljev barem jednom godišnje, i on uglavnom traje dva do tri dana. Uzroci nastanka mogu biti broji, no najčešće se tretira uz određenu prehranu kao i bezreceptne lijekove. Proljev kako zaustaviti i zašto nastaje? Postoji više mogućih uzroka za nastanak proljeva. Kada nastane, njegov obli može biti akutni ili kronični. Akutni je najčešći i trajat će do nekoliko dana, dok će kronični trajati i do par tjedana. Više je uzroka proljeva.
Najčešće će nastupiti kao virusna zaraza, no može nastati i radi; bakterijske infekcije uslijed konzumacije pokvarene hrane, parazita, stresa i ostalih psihosomatskih uzročnika, konzumacije hrane koja ne odgovara našem organizmu, alergije na hranu, uzimanja pojedinih lijekova, Kronove bolesti, alkoholnih pića. Kada nastupi, često se postavlja pitanje proljev kako zaustaviti? Točan uzrok proljeva teško je ustanoviti, no u razgovoru s liječnikom uvijek je dobro naglasiti što ste u posljednje vrijeme radili ili promijenili u svojoj dnevnoj rutini. Iako proljev često prolazi sam od sebe uz konzumaciju laganije hrane ili određenih lijekova, ako on potraje može biti razlog za brigu.
Proljev kako zaustaviti i koji su njegovi simptomi?
Simptome proljeva možemo podijeliti na lakše i teže oblike. Teži oblici svakako su alarmantni znak i oni su često znak ozbiljnije bolesti i traže dodatnu liječničku analizu. Najčešći i lakši simptomi proljeva su; grčevi i nadutost, vodenasta i mekanija stolica, povraćanje i mučnina, jaka potreba za odlaskom na wc, nemirnost u području trbuha i crijeva, glavobolja i suha usta radi povećanog gubitka tekućine. Teži simptomi su; krv i sluz u stolici, neprobavljena hrana, nagli gubitak težine, groznica s povišenom temperaturom.
Proljev kako zaustaviti? Kada imate blaži oblik proljeva, tada je najbolje pričekati da on samostalno prođe. Važno je da se uzima puno tekućine kako bi se nadoknadio gubitak. Poželjno je da pijete čajeve, mineralnu vodu, vodu s limunom, gazirani sokovi bez šećera. Poželjno je da se konzumira i laganija hrana poput dvopeka, tosta ili banana, a za nadoknađivanje soli poželjno je grickati slane štapiće. Proljev kako zaustaviti ako je teži oblik? Ako proljev traje tjedan dana, tada je najbolje zatražiti liječničku pomoć kako bi se prvo utvrdio njegov uzrok.
Proljev kako zaustaviti i koji su najbolji lijekovi za sprječavanje proljeva?
Uzmemo li u obzir da su virusi najčešći uzroci proljeva, treba prekrižiti konzumaciju antibiotika. Antibiotici mogu pogoršati proljev koji je uzrokovan s bakterijskom zarazom, što može donijeti do novih komplikacija. Proljev kako zaustaviti koji su najbolji lijekovi za sprječavanje proljeva? Preporučeni lijekovi za brže liječenje su; aktivni ili medicinski ugljen - vezat će na sebe sve nečistoće koje su prisutne u crijevima, i ne probavlja se, stolica izlazi crna. Probiotic / Linex - pomažu u nadoknađivanju i stvaranju zdravih bakterija u crijevima koje su izgubljene uslijed proljeva.
Preporučuje se i konzumacija acidofilnog jogurta koji će isto tako pospješiti crijevnu mikrofloru. Proljev kako zaustaviti na prirodan način? Postoje i prirodni recepti protiv proljeva. Najčešće se preporučuje kava s limunom. Potrebnno je pomiješati 3 manje žličice mljevene crne kave s 2 žlice limunovog soka dok se ne dobije kaša koju je zatim potrebno pojesti. U smjesu se ne smije dodavati šećer ili med da se ublaži okus, i također se ne smije koristiti instant kava.
Tagovi: