Zašto se pojavljuju novi madeži

Zašto se pojavljuju novi madeži

Zašto se pojavljuju novi madeži i što utječe na njihovu pojavu?

Madeži ili isto tako Nevuvsi opisuju se kao normalne i česte izrasline koje nastaju na našem tijelu. U većini slučajeva su bezopasni, a nastaju najčešće radi pretjeranog razmnožavanja stanica koje se nazivaju melanociti. Madeži se najčešće razvijaju i formiraju u doba djetinjstva te adolescencije, no nije isključeno da se neće pojaviti i kasnije u životu. Zašto se pojavljuju novi madeži? Njihova iznenadna pojava ne mora biti alarmantna, no ona može dati do znanja da je prisutan rak kože ili melanom.

Svaki novi madež potrebno je pratiti, gledati njegov razvoj i izgled kako bi u slučaju zabrinutosti navedene informacije znali prenijeti dermatologu. Zašto se pojavljuju novi madeži i što utječe na njihovu pojavu? Odrasla osoba će na sebi imati od 10 do 45 madeža. Oblikom oni mogu biti spljošteni i na razini kože, ili isto tako mogu biti blago uzdignuti. Mogu biti i oblika bradavice i iz njih mogu rasti dlake. Novi madeži će se pojaviti onda kada se melanociti razmnožavaju te šire i zato dolazi do smeđe boje i izrasline na koži.

Zašto se pojavljuju novi madeži i kada se najčešće pojavljuju?

I dok su melanociti glavni za nastanak madeža, potrebno je znati što uzrokuje melanocite. Zašto se pojavljuju novi madeži? Na pojavu madeža mogu utjecati i vanjski čimbenici poput; Izlaganje UV-u, opekline koje su nastale od sunca, genetika, slabiji imunološki sustav, svjetlija put, trudnoća. Madeži kada se pojave mogu biti u potpunosti bezopasni, ali isto tako mogu biti kancerogeni i izazvati daljnje komplikacije. Melanom ili zloćudni tumor nastaje onda kada dođe do genske mutacije. U žena se on najčešće pojavljuje na dijelovima tijela poput ruku i nogu, dok se kod muškaraca najčešće pojavljuje na vratu, leđima ili glavi.

Zašto se pojavljuju novi madeži je često pitanje, no potrebno je naglasiti da treba pripaziti i na starije madeže. Kako odrastamo, naši madeži mogu mijenjati izgled i svoju boju. Bojom mogu biti smeđi, crni ili ružičasti. Isto tako, postoje razne vrste madeža, i madeži se mogu pojaviti zasebno ili se mogu pojaviti pojedinačno. Kako možemo prepoznati opasan madež? Benigni madež prepoznaje se prema pravilno okruglom obliku, dok će melanomi biti veći te asimetrični. Melanom isto tako može imati više raznih boja, nepravilne rubove, svijetle rubove. Ukoliko se otkrije na vrijeme izlječiv je.

Zašto se pojavljuju novi madeži i mogu li se oni ukloniti?

Prije svega, ako postoji promjena kod starog madeža ili ako se radi novi madež, najbolje bi bilo posjetiti liječnika/dermatologa. Osobama koje imaju puno madeža, kao i osobama koje su često na suncu predlaže se godišnji pregled kako bi se ustanovilo da je sve u redu. Bolan, osjetljiv i krvav madež može biti alarm za melanom. Znamo zašto se pojavljuju novi madeži, no da li se oni mogu ukloniti? Dermatolog će u slučaju sumnje na melanom predložiti uklanjanje. Vrši se biopsija samog madeža i on se prema potrebi uklanja dok je osoba pod lokalnom anestezijom i to kirurškim putem.

Postoji i uklanjanje s radiofrekvencijskom metodom ili sa laserom. Zašto se pojavljuju novi madeži? Pojavljuju se radi Uv zraka, sunčevih opeklina, genetike, slabijeg imuno sustava, svjetlije puti i trudnoće. Iznenadna pojava i nastanak madeža može se dogoditi bilo kad, neovisno o dobi. Pojava ovih madeža ne mora biti opasna, no ako postoji bilo kakva sumnja na nepravilnost ili ako postoji osjetljivost - predlaže se posjet dermatologu kako bi se izbjegao potencijalni rak kože.


Tagovi: