Zašto glicinija ne cvjeta

Zašto glicinija ne cvjeta

Zašto glicinija ne cvjeta i kako ju natjerati da cvjeta?

Glicinija se danas smatra jednom od najotpornijih biljaka koje pripadaju u red penjačica. Često se može primijetiti u mnogim vrtovima gdje veoma brzo može postati invazivna, što znači da ona zahtjeva posebniju pažnju. Glicinije pripadaju u skupinu drvenastih penjačica i kao takve veoma su otporne na promjene temperatura i vremenske uvjete. Osim u vrtovima često ih viđamo i na raznim balkonima kuća ili na ogradama, no one nisu uvijek u punom cvatu. Kada cvatu, cvjetovi su poput grozdova i mogu biti dugački od 10 do 80 cm.

Cvjetovi dolaze u purpurnoj, rozoj i bijeloj boji. No, mnogi vlasnici ove biljke često će se zapitati zašto glicinija ne cvjeta iako je sve u redu? Prema pravilu, ova biljka cvate u proljeće i to određenim redoslijedom - prvo cvjetovi pa zatim listovi. Ponekad može cvjetati još i do 3 puta u godini, i to krajem ljeta ili jeseni. Zašto glicinija ne cvjeta i kako ju natjerati da cvjeta? Iako prema svojoj prirodi može biti invazivna i uništavati sve pod sobom. Kao i drugo cvijeće, glicinija traži određene uvjete za svoji rast i razvoj - sunce, dovoljno prostora, dovoljno vode i gnojivo.

Zašto glicinija ne cvjeta i kako dobiti što bujniji cvat?

Kada raste uspješno i bez kontrole, tada glicinija može postati invazivna. Raste li uz drugo bilje, tada će ugušiti drugu biljku i nastaviti s rastom. Glicinija može narasti do 15 metara visine i do 8 metara u širinu, što ju svrstava u invazivne penjačice. Najbolje raste onda kada je okrenuta prema sucu i kada ima dovoljnu potporu. Rastom, ova biljka postaje sve snažnija, što u konačnici može dovesti i do uništavanja drvenih stupova ili metalne armature. Postoje mnogi razlozi zašto glicinija ne cvjeta, no kako dobiti što bujniji cvat? Glicinija traži redovito orezivanje kako bi što bolje cvala.

Snažnijim skraćivanjem ljetnih mladica dovesti će do rađanja mladih cvjetova. Cvatnja će u tom slučaju biti obilnija i biljka će kontrolirano rasti. Zašto glicinija ne cvjeta i kako dobiti što bujniji cvat? Za bujniji cvat potrebno je raditi orezivanje. Ono se radi u kasnije ljeto i sredinom zime. Za ljeta biljka se krati na 15 cm i ostavlja se do 6 listova kako bi se rađali novi pupovi. Želite li raširiti biljku tada se one vežu uz oslonac. Sredinom zime će se kratiti izbojci na 8 do 10 cm duljine i potrebno je ostaviti 3 pupa.

Zašto glicinija ne cvjeta i kako se ona razmnožava i štiti?

Navedena biljka će se raznožavati uz cijepljenje, reznicama od mekih stabljika te običnim grebeničenjem. Može se također uzgojiti i iz sjemena koje je prisutno u plodu, no tada do prve cvatnje možete čekati i do 10 godina. Najčešće se uzima već u reznicama koje se onda sade u kompost i redovito prskaju kako bi imale dovoljno vode. Reznica koja je uzeta na početku proljeća može se zasaditi u vrt u jesen. Zašto glicinija ne cvjeta? Ova prediva penjačica također ima problem sa štetnicima i bolestima.

Čestu ju napadaju štitaste uši, no ako se uklone na vrijeme ne ostavljaju trajnu štetu. Zašto glicinija ne cvjeta i kako se ona razmnožava i štiti? Kada se ona uspješno posadi, potrebno ju je držati na sunčanom mjestu kako bi se bolje razvila. Traži puno prostora za rast, tako da je potrebno rezervirati joj dovoljno prostora za razvoj. Zalijevanje je također veoma bitan faktor, stoga vodite brigu o tome da je zemlja vlažna. Osim navedenog, glicinija traži i redovito gnojenje kako bi imala brži i kvalitetniji cvat.


Tagovi: