Alergija na lateks – uzrok, simptomi, liječenje
Alergija na lateks, uzroci
Alergija na lateks se može opisati kao tjelesna reakcija na određene proteine koji se mogu naći u prirodnom gumenom lateksu, proizvodu koji je proizveden putem tekućine koja je slična mlijeku, a nalazi se u kaučukovcu. Ukoliko imate alergiju na lateks, to znači da Vaše tijelo zamjenjuje lateks za štetnije stvari. Alergija na lateks se manifestira u tipičnim alergijskim reakcijama poput kihanja ili curenja nosa, no ona isto tako može dovesti do anafilaksije - stanje koje je opasno po naš život.
Danas prepoznajemo tri vrste reakcija na lateks: Nadražujući kontakt dermatitis - Najmanje opasni tip i zapravo ne sadrži alergijsku reakciju kože. Obično se događa radi ponovljene izloženosti kemikalijama, što dovodi do suhoće, svrbeži, pečenja, skaliranja. Alergijski kontakt dermatitis - Riječ je o odgođenoj reakciji na aditive koji se često koriste u samoj obradi lateksa. Dolazi do teže reakcije, a sama alergija se širi na više dijelova tijela i traje dulje od nadražujućeg tipa. Simptomi se javljaju par dana nakon kontakta.
Instantna alergijska reakcija - Riječ je o najozbiljnijoj vrsti alergijske reakcija. Može se manifestirati kao nazalna alergija koja uključuje simptome peludne groznice, konjunktivitis, grčevi, težak oblik svrbeži. U rijetkim slučajevima simptomi mogu uključivati i ubrzani rad srca, tremor, teško disanje, bolove u prsima, niži krvni tlak ili anafilaksiju koja je opasna po život. Sami uzroci nastanka alergije su proizvodi koji u sebi sadrže lateks, a njih je na tisuću.
Alergija na lateks, simptomi
Ukoliko ste alergični na lateks, vjerojatno ćete odmah reagirati nakon što budete u kontaktu s gumenim rukavicama ili ako udahnete njegove lebdeće čestice nakon skidanja rukavica. Sami znakovi i simptomi mogu varirati od blažih do težih oblika, ovisno o određenom stupnju osjetljivosti i količini alergena. Važno je naglasiti da se Vaša reakcija može pogoršati sa svakom ponovljenom izloženošću. Alergija na lateks najčešće donosi sljedeće simptome: Svrab, crvenilo kože i pojačani osip koji se može širiti po cijelome tijelu.
Teži simptomi su: Kihanje, curenje nosa, suzne oči i svrbež očiju, otežano disanje i grebanje u grlu, kašalj. Alergija na lateks osobu može dovesti do stanja anafilaktičkog šoka. Znakovi i simptomi anafilaktičkog šoka su: Otežano i veoma teško disanje, nagli pad krvnog tlaka, vrtoglavica i gubitak svijesti, zbunjenost i nerazgovijetan govor, ubrzani ili slabi puls, plava boja kože na usnama i noktima, proljev i mučnina. Kada je potrebno obratiti se liječniku? Hitnu medicinsku pomoć je potrebno zatražiti ako primijetite simptome anafilaktičkog šoka. Važno je da doktoru navedete koji je proizvod uzrokovao Vašu reakciju.
Alergija na lateks, liječenje
Iako postoje lijekovi koji mogu smanjiti simptome alergije na lateks, sami lijek ne postoji. Alergija na lateks se liječi prevencijom. Jedini način za sprječavanje alergijske reakcije je pomno izbjegavanje proizvoda koji sadrže lateks. Međutim, koliko god se trudili, velike su šanse da ćete se negdje susresti s određenim proizvodom koji u sebi sadrži lateks. Samo liječenje će ovisiti o težini alergije. Ako Vam se utvrdi teži oblik alergije na lateks, tada ćete vjerojatno sa sobom morati nositi dozu adrenalina kojeg možete primijeniti u slučaju da padnete u anafilaktički šok.
U ostalim slučajevima liječenja, liječnik Vam može prepisati antihistaminike koji se uzimaju nakon izlaganja alergenu kako bi se kontrolirale Vaše reakcije. Određene kreme Vas također mogu osloboditi reakcija na koži. Alergija na lateks zahtijeva poseban pristup, što znači da se medicinsko osoblje mora prilagoditi pacijentu kako ne bi došlo do iznenadnih reakcija. Alergija se često pogoršava, a to znači da u svoj život morate unijeti određene promjene. Razgovarajte s liječnikom o tome što bi trebali izbjegavati i što preporučuju. Navedena alergija svakako može promijeniti život, jer mnogi moraju paziti na to što svakodnevno upotrebljavaju.
Tagovi: