Alergija na penicilin – uzrok, simptomi i liječenje
Black Latte - nikad lakše do vitkog tijela
- Uklanja toksine iz tijela
- Smanjuje apetit i gasi glad
- Ubrzava metabolizam
- Uklanja višak tekućine iz tijela
- Proizvodi dopamin (hormon sreće)
- Zajamčen rezultat u bilo kojoj dobi
Alergija na penicilin - uzrok
Alergija na penicilin je abnormalna reakcija vašeg imunološkog sustava na antibiotik penicilin. Penicilin se propisuje za liječenje raznih bakterijskih infekcija. Drugi antibiotici, osobito oni s kemijskim svojstvima sličnim penicilinu, također mogu dovesti do alergijskih reakcija. Alergija na penicilin nastaje kada vaš imunološki sustav postane preosjetljiv na lijek - pogrešno reagirajući na lijek kao na štetnu tvar, kao da se radi o virusnoj ili bakterijskoj infekciji. Prije nego što imunološki sustav postane osjetljiv na penicilin, morate biti izloženi lijeku barem jednom. Ako i kada vaš imunološki sustav pogrešno identificira penicilin kao štetnu tvar, on razvija antitijelo na lijek. Sljedeći put kada uzmete lijek, ta specifična antitijela ga označavaju i usmjeravaju napade imunološkog sustava na tvar. Kemikalije koje se oslobađaju ovom aktivnošću uzrokuju znakove i simptome povezane s alergijskom reakcijom. Prethodno izlaganje penicilinu možda nije očito. Neki dokazi upućuju na to da bi njegove količine u tragovima u zalihama hrane mogle biti dovoljne da imunološki sustav osobe stvori antitijelo na njega.
Alergija na penicilin - simptomi
Alergija na penicilin se može prepoznati prema njegovim simptomima, te se često javljaju unutar sat vremena nakon uzimanja lijeka koji sadrži penicilin u sebi. Malo rjeđe se pojavljuju reakcije nekoliko sati, danima ili tjednima kasnije.
Znakovi i simptomi alergije na penicilin mogu uključivati:
- Kožni osip
- Osip
- Svrab
- Groznica
- Oteklina
- Kratkoća daha
- Teško disanje
- Curenje iz nosa
- Svrab, suzne oči
- Anafilaksija (rijetka, po život opasna alergijska reakcija koja uzrokuje široko rasprostranjenu disfunkciju tjelesnih sustava)
Znakovi i simptomi anafilaksije uključuju:
- Stezanje dišnih puteva i grla, što uzrokuje poteškoće s disanjem
- Mučnina ili grčevi u trbuhu
- Povraćanje ili proljev
- Vrtoglavica ili vrtoglavica
- Slab, ubrzan puls
- Pad krvnog tlaka
- Napadaji
- Gubitak svijesti
Manje uobičajene reakcije alergija na penicilin javljaju se danima ili tjednima nakon izlaganja lijeku i mogu potrajati neko vrijeme nakon što ga prestanete uzimati. Ti uvjeti uključuju:
- Serumska bolest, koja može uzrokovati groznicu, bolove u zglobovima, osip, oticanje i mučninu
- Anemija uzrokovana lijekovima, smanjenje crvenih krvnih stanica, što može uzrokovati umor, nepravilne otkucaje srca, otežano disanje i druge znakove i simptome
- Reakcija na lijek s eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS), što rezultira osipom, visokim brojem bijelih krvnih stanica, općim oticanjem, natečenim limfnim čvorovima i recidivom uspavane infekcije hepatitisom
- Stevens-Johnsonov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza, koja uključuje teške mjehuriće i ljuštenje kože
- Upala u bubrezima (nefritis), koja može uzrokovati groznicu, krv u mokraći, opće oticanje, zbunjenost i druge znakove i simptome
Alergija na penicilin - liječenje
Alergija na penicilin se može liječiti na način da se liječe trenutni simptomi alergije ili da se napravi desenzibilizacija na penicilin.
Za liječenje simptoma alergijske reakcije na penicilin mogu se koristiti sljedeće intervencije:
- Povlačenje lijeka. Ako vaš liječnik utvrdi da imate alergiju na penicilin - ili vjerojatno alergiju - prestanak uzimanja lijeka prvi je korak u liječenju.
- Antihistaminici. Vaš liječnik može propisati antihistaminik ili preporučiti antihistaminik bez recepta kao što je difenhidramin (Benadryl) koji može blokirati kemikalije imunološkog sustava koje se aktiviraju tijekom alergijske reakcije.
- Kortikosteroidi. Za liječenje upale povezane s ozbiljnijim reakcijama mogu se koristiti oralni ili ubrizgani kortikosteroidi.
- Liječenje anafilaksije. Anafilaksa zahtijeva hitnu injekciju epinefrina, kao i bolničku njegu kako bi se održao krvni tlak i podržao disanje.
Ako ne postoje druge prikladne mogućnosti liječenja antibioticima, vaš liječnik može preporučiti tretman koji se zove desenzibilizacija lijeka koji vam može omogućiti uzimanje penicilina za liječenje infekcije, unatoč k tome što imate alergija na penicilin. Ovim tretmanom dobivate vrlo malu dozu, a zatim progresivno sve veće doze svakih 15 do 30 minuta tijekom nekoliko sati ili nekoliko dana. Ako možete postići željenu dozu bez reakcije, možete nastaviti s liječenjem. Važno je uzimati lijek prema uputama kako biste održali svoju toleranciju na njega tijekom cijelog tijeka liječenja. Ako vam u budućnosti bude potreban penicilin, morat ćete ponoviti tretman desenzibilizacije. Pažljivo ste nadzirani tijekom intervencije, a dostupna je potporna njega za liječenje reakcija. Desenzibilizacija nije uvijek uspješna i postoji opasnost od ozbiljnih reakcija.
Tagovi:
Black Latte - nikad lakše do vitkog tijela
- Uklanja toksine iz tijela
- Smanjuje apetit i gasi glad
- Ubrzava metabolizam
- Uklanja višak tekućine iz tijela
- Proizvodi dopamin (hormon sreće)
- Zajamčen rezultat u bilo kojoj dobi