Anemija kod djece – simptomi, liječenje i prehrana
Anemija kod djece – uzrok
Anemija kod djece je medicinski termin koji označava smanjenje broja crvenih krvnih stanica ili razine hemoglobina u krvi djeteta ispod normalnih vrijednosti za njegovu dob i spol. Crvene krvne stanice su ključne za prenošenje kisika iz pluća u ostale dijelove tijela putem hemoglobina, proteina koji se nalazi unutar crvenih krvnih stanica. Kada je razina hemoglobina ili broj crvenih krvnih stanica niska, tijelo ne dobiva dovoljno kisika što može uzrokovati različite probleme. Nedostatak željeza u prehrani jedan je od glavnih uzroka anemije kod djece. Željezo je važno za proizvodnju hemoglobina, pa nedovoljan unos može dovesti do smanjenja razine hemoglobina u krvi. Vitamin B9 i B12 su ključni za proizvodnju zdravih crvenih krvnih stanica. Nedostatak ovih vitamina može uzrokovati anemiju, posebno kod dojenčadi koje se hrane formulom koja ne sadrži dovoljno ovih vitamina ili kod djece koja imaju problema s apsorpcijom ovih nutrijenata iz hrane. Gubitak krvi, kao što su krvarenja iz probavnog sustava zbog čira, polipa ili drugih problema, može uzrokovati anemiju kod djece. Anemija kod djece se može pojaviti zbog određenih kroničnih bolesti, poput bolesti bubrega ili autoimunih bolesti, jer oni mogu utjecati na proizvodnju crvenih krvnih stanica ili izazvati gubitak krvi.
Anemija kod djece – simptomi
Simptomi mogu varirati ovisno o težini anemije, uzroku, dobi djeteta i drugim faktorima. Dijete može biti stalno umorno i bez energije, čak i nakon odmora. Anemija kod djece može uzrokovati smanjenje protoka krvi i kisika do kože, što rezultira bljedunjavim izgledom kože, posebno na licu. Dijete može imati osjećaj da mu nedostaje zraka ili osjećaj da mu srce brže kuca. Anemija može uzrokovati osjećaj vrtoglavice ili čak nesvjestice, posebno kad dijete naglo ustane. Dijete može patiti od čestih glavobolja. Anemija kod djece može utjecati na kognitivne funkcije djeteta, uključujući pažnju, pamćenje i sposobnost učenja. Također može uzrokovati smanjenje cirkulacije krvi, što može rezultirati hladnim rukama i nogama. Dijete može biti neobično razdražljivo ili čak depresivno. Isto tako, može utjecati na normalan rast i razvoj djeteta, posebno ako se ne liječi. Dijete s anemijom može biti podložnije infekcijama zbog smanjenog broja zdravih crvenih krvnih stanica. Neka djeca s blagom anemijom možda ne pokazuju nikakve simptome, dok druga s težom anemijom mogu imati izražene simptome. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma kod svojeg djeteta, posebno ako se često pojavljuju ili pogoršavaju, bitno je konzultirati se s pedijatrom.
Anemija kod djece – liječenje
Anemija kod djece se liječi ovisi o uzroku i ozbiljnosti stanja. Ako je nedostatak željeza uzrok anemije, važno je u prehranu djeteta uključiti namirnice bogate željezom. To uključuje crveno meso, perad, ribu, jaja, mahunarke, orašaste plodove, sjemenke, žitarice obogaćene željezom, zeleno lisnato povrće kao što su špinat i kelj, te suho voće poput suhih šljiva i marelica. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatke željeza kako bi se nadoknadili nedostaci u prehrani. Ovi dodaci mogu biti u obliku sirupa, tableta ili kapsula, a doziranje će odrediti liječnik prema potrebama djeteta. Ako je nedostatak vitamina B9 i B12 uzrok anemije, liječnik može preporučiti dodatke ovih vitamina. Ako anemija kod djece potječe od kroničnih bolesti ili krvarenja, važno je liječiti i kontrolirati to stanje kako bi se poboljšalo stanje djeteta. U slučajevima teške anemije ili kada druge terapije ne daju rezultate, može biti potrebna krvna transfuzija kako bi se brzo povećala razina crvenih krvnih stanica i hemoglobina.
Tagovi: