Što je apendektomija

Što je apendektomija

Apendektomija i na koji organ se odnosi

Apendektomija je izraz kojim se opisuje postupak kirurškog uklanjanja slijepog crijeva. Kirurško uklanjanje je metoda koja se najčešće koristi kada dođe do upale slijepog crijeva koja može biti izrazito opasna ako se ne tretira na vrijeme. Akutna upala slijepog crijeva, poznatija kao apendicitis, zapravo se odnosi na upalu lumena crvuljka radi začepljenja nastalim nakupljanjem sadržaja crijeva poput hrane i crijevne kaše. Crvuljak se nalazi na donjoj desnoj strani trbušne šupljine, a najčešće je dug oko 8 cm i ima debljinu od svega 7 mm. Kada dođe do upale oboljeli osjećaju snažnu abdominalnu bol, trbuh postaje osjetljiv na dodir i gubi se tek. Samu upalu nije moguće predvidjeti no znamo da najčešće pogađa ljude između 10. i 30. godine života. U starijoj dobi se i dalje može dogoditi ali su šanse znatno manje. Apendektomija je hitan medicinski postupak jer bilo kakvo odgađanje operacije nosi sa sobom rizik od puknuća crvuljka i izlijevanje crijevnog sadržaja u trbušnu šupljinu.

Apendektomija i prvi simptomi upale

Apendektomija se asocira sa upalom slijepog crijeva no operacija se zapravo izvodi radi upale crvuljka. Prvi simptomi upale mogu se osjetiti kao bol na području pupka koja se postupno krene sve više širiti na područje desne donje strane trbuha. Bolesnici koji imaju upalu najčešće osim boli navode osjećaj mučnine, nagon za povraćanje, učestalo mokrenje, gubitak teka, a povremeno i zatvor ili proljev. Prve stadije upale uglavnom prati i blago povišena tjelesna temperatura. Budite samo svjesni da se neugodan osjećaj boli može krenuti javljati i na drugim položajima u trbuhu stoga je uvijek bolje konzultirati se sa liječnikom ako imate ikakvu sumnju na upalu slijepog crijeva. Kada dođe do upale, prvi simptomi mogu nastati već unutar 24 sata. U slučaju pojave bolova pokušajte za početak smiriti abdominalno područje s crnim čajem ili hranom poput riže ili dvopeka. Za veće bolove neki ljudi popiju i analgetik no ako primijetite da simptomi ne posustaju obavezno se javite liječniku jer će vam možda trebati hitna apendektomija.

Apendektomija liječenje

Upala slijepog crijeva je i te kako opasna bolest pa je u slučaju sumnje na nju najbolje pod hitno potražiti liječniku pomoć. Razlog za ovakvu hitnost je to što postoji realan rizik da će doći do pucanja slijepog crijeva što dovodi do velikih komplikacija, a cijela situacija može završiti i kobno. Pregled kod liječnika će uključivati fizički pregled, uzimanje krvi i po potrebi ultrazvuk trbušne šupljine. Ako se dijagnosticira upala, apendektomija odnosno operativni zahvat jedini je način liječenja. Neki liječnici će vam za početak prepisati antibiotike no istraživanja su pokazala da je to samo privremeno rješenje jer će do upale opet doći, a šansa za pucanjem će tada biti veća. Apendektomija je danas rutinski operativni zahvat koji se uspješno obavlja. Oporavak nakon same operacije može trajati do mjesec dana, a konce vadite već nakon desetog dana. Jedina ograničenja koja ćete imati u razdoblju oporavka je fokus na dijetalnu prehranu i čim više mirovanja.


Tagovi: