Arava – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Što je Arava i za što se koristi?
Arava sadrži djelatnu tvar leflunomid, što stavlja navedeni lijek u skupinu antireumatskih lijekova. Koristit će se za liječenje odraslih osoba koje boluju od aktivnog reumatoidnog ili psorijatičnog artritisa. Oba oblika artritisa uključuju sljedeće simptome: upalu i vidljivo oticanja zglobova, poteškoće kod kretanja, neugodna bol. Ukoliko se stanje ignorira, ono se može manifestirati u obliku jačih simptoma: Gubitak teka, vrućica, manjak energije, anemiju. Što je potrebno znati prije uzimanja navedenog lijeka?
Lijek nije pogodan za liječenje osoba koje su alergične na leflunomid, osoba koje imaju problema s jetrom i bubrezima, osoba koje boluju od imunoloških bolesti, osoba koje imaju problema s koštanom srži, osoba koje imaju teže infekcije, trudnica. Posebnu opreznost prilikom terapije moraju imati osobe koje su bolovale od tuberkuloze ili plućnih bolesti, kao i muškarci koji žele postati očevi. Za daljnje informacije o lijeku možete pročitati uputu o lijeku. Liječnik može nadgledati liječenje pacijenta, te će u vremenu liječenja prema redovitim razmacima provoditi krvne pretrage. Potrebna je i redovita kontrola krvnog tlaka jer Arava može pridonijeti povećanju krvnog tlaka.
Arava primjena i mjere opreza
Lijek je pogodan za liječenje odraslih osoba, što znači da se neće koristiti kod djece i adolescenata koji su mlađi od 18 godina. Arava se može koristiti uz druge lijekove, no važno je naglasiti koje lijekove koristite privremeno ili svakodnevno. Kako se uzima Arava? Lijek se uvijek uzima prema uputama svog liječnika ili prema uputama ljekarnika. Početna doza će se razlikovati od daljnje terapije. Prilikom prva tri dana, pacijent će uzimati 100 mg jednom dnevno. Kasnije se doza smanjuje na 10 ili 20 mg dnevno - ovisno o stanju i bolesti.
Tableta će se gutati cijela, najbolje uz čašu vode ili čaja. Navedene tablete se propisuju za dulje liječenje, što znači da se djelovanje lijeka osjeti tek nakon 4 ili više tjedana njegove primjene. Uvijek slijedite točne upute doziranja kako ne biste uzeli više ili manje tableta nego je potrebno. Što ako ste uzeli više tableta odjednom? U slučaju prekoračenja doze, potrebno je zatražiti hitnu medicinsku pomoć. Što ako ste preskočili dozu? Ako ste zaboravili na tabletu, tada ju nemojte nadoknađivati prilikom sljedećeg uzimanja, već nastavite s urednim uzimanjem dan nakon.
Arava iskustva i liječenje
Osobe koje su koristile navedeni lijek navode kako je on djelotvoran, te kako uklanja simptome koji su vezani za reumatoidni i psorijatični artritis. Iskustva su pozitivna. Da li Arava uzrokuje nuspojave? Nuspojave su moguće, iako se one ne pojavljuju kod svake osobe. Ukoliko primijetite sljedeće nuspojave, tada odmah prestanite uzimati lijek i zatražite pomoć liječnika: Slabost i ošamućenost, omaglica, problemi prilikom disanja - znakovi ozbiljnije alergijske reakcije. Kožni osip po tijelu i rane u ustima - znakovi teške alergijske reakcije. Iako su navedene nuspojave rijetke, one su moguće.
Češće nuspojave su: Blaži oblik alergijskih reakcija, umor, omaglica i glavobolja, povišenje krvnog tlaka, probavne smetnje, upala usne šupljine, bolovi u trbuhu, gubitak kose, suha koža i svrab, periferna neuropatija. Ostale nuspojave su jasno navedene na uputi o lijeku. Arava se izdaje na liječnički recept i podiže se u ljekarni. Cijena za 30 tableta od 20 mg iznosi 35,35 €. Kako čuvati tablete nakon otvaranja? Tablete će se čuvati dalje od dohvata te pogleda djece, u svome originalnom pakiranju uz upute. Nakon isteka roka valjanosti ili nakon ukidanja terapije, tablete će se baciti sukladno uputama kako ne bi dodatno zagadile okoliš.
Tagovi: