Što je azotemija

Što je azotemija

Što je azotemija i koji su uzroci njenog nastanka?

Prema definiciji, azotemija je stanje kada su bubrezi oštećeni usred povrede ili radi određenog zdravstvenog stanja. Navedeno stanje će nastupiti kada bubrezi više ne mogu samostalno rješavati se dušičnog otpada. Azotemija će se obično dijagnosticirati putem davanja mokraće i krvi. Postoje tri vrste navedenog stanja: Prerenal, unutrašnji i Postrenal. Prerenalni oblik nastaje kada tekućina ne prolazi s dovoljnom brzinom kroz bubrege. Navedeni mali protok tekućine će stvoriti visoku koncentraciju kreatinina i ureje. Riječ je o najčešćoj vrsti azotemije i obično se može liječiti.

Unutrašnji oblik nastaje radi infekcije, sepse ili određene bolesti. Najčešći uzrok j e tubularna nekroza. Postrenal oblik stvara opstrukciju mokraćnog sustava i može se pojaviti uz prerenalni oblik. Primarni uzrok navedenog stanja je gubitak bubrežne funkcije. Međutim, razne vrste azotemije mogu nastati radi različitih uzročnika. U najčešće uzročnike se ubrajaju: Povijest bubrežnih poteškoća, ozljeda ili trauma bubrega, operacije, smanjen volumen krvi, dehidracija, teže opekline, starija životna dob, određeni lijekovi, komplikacije koje nastaju radi dijabetesa, zastoj srca. Liječenje raka također može uzrokovati navedeno stanje jer je riječ o snažnim lijekovima koji sjedaju na bubrege.

Azotemija simptomi

Važno je naglasiti kako su azotemija i uremija dva različita stanja, te kako ih se često mijenja. Azotemija nastupa onda kada u krvi ima dušika, dok se uremija pojavljuje kada u krvi postoji ureja. Međutim, oba stanja su povezana sa bubrežnim bolestima i ozljedama. U većini slučajeva pacijent neće primijetiti nikakve simptome do kasnije faze bolesti. Nažalost, kasnija faza već znači zatajenje bubrega. Simptomi azotemije mogu biti sljedeći: Akutno zatajenje bubrega ukoliko stanje napreduje iz dana u dan, akutna i teža ozljeda bubrega, gubitak energije, manjaka volje za sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima, gubitak teka, zadržavanje tekućine u tijelu, česta mučnina i povraćanje.

Kada oboljela osoba krene osjećati mučninu i povraćanje, to je znak da je bolest uznapredovala. Ako ste u prošlosti imali problema s bubrezima i ako navedeni simptomi odgovaraju vašem stanju, tada je potrebno zatražiti pregled i mišljenje stručnjaka. Tijekom pregleda moguće je pronaći uzrok problema i pristupiti liječenju dok još nije kano. Važno ja naglasiti kako osobe koje otkriju azotemiju u ranom stadiju imaju dobru prognozu za liječenje.

Azotemija dijagnosticiranje i liječenje

Navedeno stanje će se dijagnosticirati putem davanja urina i krvi. Kako se azotemija liječi? Liječenje će ovisiti o vrsti, uzroku i fazi samog napredovanja. Tretmani liječenja mogu uključivati dijalizu, korištenje lijekova, promjene u prehrani, promjene u načinu života. Ako se azotemija primijeti u ranom stadiju razvoja, ona se može liječiti i držati pod kontrolom. Međutim, dodatna zdravstvena stanja i trudnoća mogu otežati liječenje. Zašto je važno na vrijeme reagirati ukoliko primijetite da nešto nije u redu s vašim bubrezima?

Ako se stanja povezana s bubrezima ne liječe, ona mogu izazvati brojne komplikacije koje u konačnici mogu osobu odvesti u smrt. Tko pripada u ugroženu skupinu? Navedeno stanje se najčešće pojavljuje kod osoba koje su i prije imale komplikacije s radom bubrega. Posebnu pažnju bi trebale obratiti i osobe koje imaju ozljedu bubrega, ili osobe čiji pripadnik obitelji boluje od određene bolesti bubrega. Ukoliko se primijeti na vrijeme, navedeno stanje se može držati pod kontrolom i liječiti, što omogućuje osobi normalno vođenje života.


Tagovi: