Besplatna pravna pomoć
Zatraži brzi kredit
Koji iznos trebate?
Koji rok plaćanja želite?
Nove korisnike ne tražimo platnu listu za iznose do 500 € na maksimalan rok do 30 dana!
Besplatna pravna pomoć i kako ju dobiti?
Pravna pomoć omogućena svima jedan je od temelja demokratskog ustroja države. I Republika Hrvatska voli se isticati kao demokratska zemlja stoga i ovdje ljudima osiguravamo besplatnu pomoć kad su u pitanju pravni postupci i procedure. Besplatna pravna pomoć ostvaruje se direktnim odlaskom u nadležne urede, pravnička društva ili klinike ili druge institucije u istoj branši. Pravna pomoć dijeli se na primarnu i sekundarnu, a svaku od njih možete ostvariti kao hrvatski državljanin. Zakon nalaže da svaki hrvatski državljanin ima pravo na pravnu pomoć. Besplatna pravna pomoć ne zahtijeva proceduru niti ikakvu papirologiju - jednostavno direktno dođite u jednu od pravnih klinika ili pravnih institucija i zatražite besplatnu pravnu pomoć. Pomoć će biti primarna ili sekundarna ovisno o Vašem problemu. Ukoliko imate pravnička pitanja koja morate riješiti, svakako pronađite nekoga tko će Vas zastupati. U Republici Hrvatskoj to je Vaše društveno pravo. Sada definirajmo primarnu i sekundarnu pravnu pomoć koju možete dobiti.
Besplatna pravna pomoć: što je primarna, a što sekundarna pravna pomoć?
Kao što smo već rekli, besplatna pravna pomoć pruža Vam se i u primarnom i u sekundarnom obliku. Primarna pravna pomoć podrazumijeva informiranje o pravnim temama, pravni savjet i pravnu uslugu pripreme podnesaka pred javnim tijelima. Sekundarna primarna pomoć obuhvaća sve ostalo, dakle poslove odvjetnika: kompiliranje dokumentacije za rješavanje sporova, također pravni savjet i informiranje, kao i zastupanje u pravnom smislu. Besplatna pravna pomoć nije rezervirana samo za hrvatske državljanine. Djeca koja nemaju pratnju roditelja i u stranoj su zemlji također u Hrvatskoj ostvaruju pravo besplatne pomoći. Isto vrijedi i za azilante i i tražitelje azila, kao i članove njihove obitelji ukoliko borave u zemlji. Pravnu uslugu također ostvaruju stranci koji su pod privremenom zaštitom ili u postupku deportacije iz zemlje. Pravna pomoć u Hrvatskoj funkcionira baš kao i u većini zapadnih demokratski uređenih zemalja. Pravna pomoć kao prirođeno pravo je prosvjetiteljska ideja koja već 300 godina i dalje biva aktualna.
Besplatna pravna pomoć: ostvarivanje sekundarne pravne pomoći.
Kao što smo već rekli, za primarnu pravnu pomoć ne trebate obrasce niti dokumentaciju, već ju možete dobiti samim pojavljivanjem u pravnu ustanovu. Besplatna pravna pomoć kao sekundarna ostvaruje se tek uz pisani zahtjev. Da biste preuzeli potreban formular za ostvarivanje sekundarne pravne pomoći, idite na stranice hrvatskog sudstva i potražite obrasce pod "dokumenti". U obrazac upišite svoje osobne podatke, zaokružite opcije kod upisivanja razloga za zatraživanje pravne pomoći te isto tako morate imati pismenu potvrdu u kojoj se navodi da se članovi Vašeg kućanstva slažu da se odradi uvid u cjelokupnu imovinu i primanja u kućanstvu. Besplatna pravna pomoć, kad je u pitanju sekundarna, može se ostvariti tek nakon što nadležna institucija odobri Vaš zahtjev. Tada imate pravo na odvjetnika, a dalje s njim raspravljate o pravničkim problemima koje imate. Ostvarite svoja prava u punom smislu - informiranost je glavni razlog zašto ljudi ne ostvaruju svoja prava stoga se uvijek dobro informirajte, što god tražili!
Tagovi: