Bežičan ili bežićan?

Bežičan ili bežićan?

Bežična tehnologija postala je sveprisutna u današnjem svijetu. Gotovo svaki uređaj koji koristimo svakodnevno ima mogućnost povezivanja putem bežične mreže. Od mobitela, računala, televizora, zvučnika, pa sve do kućanskih aparata poput perilice rublja ili hladnjaka - sve više uređaja je spojeno putem bežične tehnologije.No, kako se piše ovaj pridjev kojim se opisuje ovaj način povezivanja? Kao što smo već spomenuli, često dolazi do zabuna između glasova /č/ i /ć/ u hrvatskom jeziku, pa tako i kod ovog pridjeva.

Pravilno je pisati bežičan, sa slovom /z/ i kratkouzlaznim naglaskom.Bežična tehnologija nastala je kao potreba za povezivanjem uređaja bez potrebe za žičanim kablovima koji su ograničavali mobilnost uređaja. Tako su se razvili standardi poput Wi-Fi i Bluetooth koji su omogućili bežičnu komunikaciju između uređaja na određenoj udaljenosti.

Bežična tehnologija omogućila je brojne inovacije u svijetu tehnologije. Uz pomoć bežične mreže, možemo se povezati s bilo kojim dijelom svijeta, poslati e-mail, naručiti hranu, kupiti avionsku kartu ili se jednostavno povezati s prijateljima na društvenim mrežama.No, kao i kod svake tehnologije, postoje i rizici.

Bežične mreže su osjetljive na hakiranje i zlonamjerne napade, što može dovesti do krađe podataka ili hakiranja uređaja. Zbog toga je važno osigurati svoju mrežu i redovito ažurirati sigurnosne protokole.U svakom slučaju, bežična tehnologija je neizbježni dio našeg svakodnevnog života. Bez obzira na to kako se piše ovaj pridjev, bežična tehnologija nastavit će se razvijati i olakšavati naš život, omogućujući nam brzu i jednostavnu komunikaciju na globalnoj razini.