Bijesan ili bjesan?

Bijesan ili bjesan?

Pridjev bijesan označava stanje puno bijesa, žestoko i vrlo ljuto. Ovaj izraz nastaje od imenice bijes, a pravilno se piše s dugim slogom, tj. bijesan.

Ovo se pravilo odnosi na glasovne skupine /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku. Ako je slog dug, kao što je slučaj s bijesom, pravilno je pisati /ije/. Primjeri drugih riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i mnoge druge.

S druge strane, ako je slog kratak, piše se glasovna skupina /je/. Primjeri riječi koje se pišu s /je/ su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i druge.Postoje i iznimke od ovog pravila, kao što je riječ rječnik koja se piše s glasovnom skupinom /je/ unatoč dugom izgovoru. Također, postoje riječi poput bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni koje se pišu s /je/ iako se mogu izgovarati i dugim i kratkim slogom.

Međutim, postoje i situacije u kojima razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti razliku u značenju riječi, kao što je slučaj s riječima slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Uz pridjev bijesan, pravilno se pišu i njegovi različiti oblici kao što su bijes, bijesna, bijesno, bijesnički, bijesiti se. S druge strane, riječi kao što su bjesnoća, bjesnjeti, bjesniti, bjesnovit, bjesomučan, bjesnilo pišu se s glasovnom skupinom /jes/.Primjeri upotrebe pridjeva bijesan u rečenicama su: pas je bio bijesan pa su ga dali uspavati, zašto si tako bijesan, samo sam se pristojno javila, to je tako bijesno izrekao da sam se prestrašila, zašto si bijesna zbog obične sitnice, to je bijesan pas koji zadnjih dana luta susjedstvom. U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev bijesan, bijesno, bijesna.