Biološka terapija nuspojave

Biološka terapija nuspojave

Što je biološka terapija?

Biološka terapija se opisuje kao tretman koji je posebno osmišljen za stimuliranje ili obnavljanje sposobnosti imunološkog sustava. Ovom terapijom ostvaruje se borba protiv infekcija i raznih bolesti. Navedena terapija se također naziva i bioterapija ili imunoterapija jer se često koristi i za liječenje raznih vrsta raka i mnogih drugih zdravstvenih stanja. Biološka terapija direktno će utjecati na funkcije našeg imunološkog sustava i njegove komponente. Osim navedenog, ova terapija će se također koristiti i za dodatnu zaštitu tijela od određenih nuspojava nakon pojedinih tretmana (kemoterapije).

Što uključuje navedena terapija? Terapija često uključuje primjenu tvari poput modifikatora s biološkim odgovorom. Naše tijelo obično neće proizvoditi ove tvari u dovoljnoj količini, stoga ih je potrebno proizvesti uz laboratorijske tehnike. Danas znanstvenici mogu proizvesti navedene tvari u većim količinama, i upotrijebiti ih za liječenje raka, reumatoidnog artritisa ili Crohnove bolesti. Ova terapija također može specifično ciljati stanice raka i tako utjecati na njihovu uspješnu eliminaciju. Ovisno o samom oboljenju, ova terapija se može primijeniti oralnim ili intravenskim putem.

Da li biološka terapija uzrokuje nuspojave?

Biološki lijekovi koji će se koristiti u biološkoj terapiji djelovat će na imunološki sustav osobe. Oni će ciljati specifične proteine ili bjelančevine koje su odgovorne za upalne procese i simptome bolesti. Ovi lijekovi mogu blokirati određene molekule i zaštititi stanice od daljnjeg oštećenja, mogu smanjiti upalne procese i ukloniti simptome bolesti koja se liječi. Da li biološka terapija uzrokuje nuspojave? Navedena terapija može uzrokovati neželjene učinke. Najčešće nuspojave su: Bol na mjestu injiciranja, crvenilo kože, osip, umor, mučnina i glavobolje.

Rjeđe, ali ozbiljnije nuspojave mogu biti: Infekcije, preosjetljivost na lijek, pogoršanje sadašnjih zdravstvenih problema. Biološka terapija se primjenjuje uz liječnički nadzor, osobito u početku liječenja. Kasnije je važno pratiti upute liječnika i redovito biti u kontaktu s njime. Što ako se nuspojave pojave tek kasnije? Tada je potrebno zatražiti stručno medicinsko mišljenje. Koliko dugo traje navedena terapija? To će ovisiti o vrsti bolesti koja se trenutno liječi, kao i odgovoru pacijenta na samu terapiju. Terapija može trajati nekoliko mjeseci ili nekoliko godina.

Kako se provodi biološka terapija?

Sami postupak provođenja biološke terapije može se razlikovati ovisno o liječenoj bolesti, kao i lijeku koji će se koristiti, no, općenito, terapija će uključivati sljedeće korake: Pregled - Prije biološke terapije, pacijent je obavezan odraditi liječnički pregled i liječničko savjetovanje. Terapija će se odrediti prema povijesti bolesti i prema prethodnim terapijama. Testiranje - Nakon pregleda i savjetovanja, liječnik može zatražiti dodatne pretrage ili testove kako bi se potvrdila dijagnoza i kako bi se odredili biološki lijekovi. Primjena lijeka - Biološka terapija primijenit će se putem injekcije ispod kože ili preko infuzije u venu.

Primjena lijeka varira, ovisno o bolesti kao i lijeku. Praćenje liječenja - Tijekom trajanja terapije pacijent će se redovito sastajati s liječnikom i pratit će se napredak terapije. Doze se mogu prilagođavati. Potrebno je još jednom naglasiti kako biološka terapija može izazvati određene nuspojave poput infekcija, alergijskih reakcija i problema s jetrom. Kako bi se izbjegle nuspojave potrebno je pažljivo pratiti upute liječnika i redovito odlaziti na preglede.


Tagovi: