Bježati ili biježati?

Bježati ili biježati?

Pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ izaziva poteškoće nekim govornicima hrvatskog jezika. Pravilo kaže da se kod dugog izgovora sloga piše /ije/. Primjeri riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr.

Dok se kod kratkog izgovora sloga piše glasovna skupina /je/ kao kod primjera: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Postoje iznimke poput riječi ‘rječnik’ koja je izgovora dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni. Iz tradicijskih razloga, neke riječi pišu se s dugim slogom /ije/ poput blagdana Tijelova.Kod glagola bježati, prvi slog je naglašen kratkouzlaznim naglaskom (bjèžati). Stoga se pravilno piše bježati, a ne biježati.

U prezentu glagol glasi: bježim, bježiš, bježi, bježimo, bježite, bježe. U ostalim glagolskim vremenima također je pravilno pisati s /je/, a ne s /ije/. Imperativ glasi bježi, glagolska imenica bježanje, a prilog bježeći.

Međutim, kada je riječ o imenici, pravilno je pisati bijeg.Ukratko, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol bježati. To je važno za sve govornike hrvatskog jezika koji žele naučiti ispravno pisati i govoriti. Važno je naučiti i razlikovati izgovor slogova kako bi se pravilno napisale riječi poput bljesak, rječnik i slijedeći. Naučiti pravila pisanja glasovnih skupina ključno je za ispravno pisanje hrvatskog jezika.