Što su bolesti vezivnog tkiva

Što su bolesti vezivnog tkiva

Što su bolesti vezivnog tkiva i zašto nastaju?

Bolesti vezivnog tkiva uključuju niz različitih poremećaja koji mogu bitno utjecati na našu kožu, masti, mišiće, zglobove, tetive, ligamente, hrskavice, kosti, čak i oči, krvne žile i krv. Vezivno tkivo je odgovorno za držanje naših stanica tijela na okupu. Ono omogućuje istezanje našeg tkiva i njegovo vračanje u prvobitni oblik. Vezivno tkivo se sastoji od proteina, kolagena, elastina. Ovdje su također uključeni i krvni elementi. Bolesti vezivnog tkiva često nastaju radi autoimunih bolesti kada dolazi do imunološke reakcije koje su potaknute određenim okidačem.

Ovdje će naš imunološki sustav reagirati protiv vlastitog tkiva i dolazi do proizvodnje protutijela. Svaka imunološka reakcija je obilježena upalom, i ona je normalna i zaustavlja se kada se upala povuče. Međutim, kod autoimunih bolesti upala može biti kroničnog oblika i ona uzrokuje oštećenje normalnog i zdravog tkiva. Vezivno tkivo unutar i okolo naših zglobova može biti zahvaćeno s upalnim promjenama. Iako su najčešće zahvaćeni mišići, zahvaćeno može biti i srce, pluća, u određenim slučajevima i mozak. Vrsta i težina samih simptoma će ovisiti o zahvaćenom djelu tijela.

Bolesti vezivnog tkiva uzroci i simptomi

Navedene bolesti vezivnog tkiva široka su skupina stanja koja mogu oštetiti vezivno tkivo našeg tijela. Vezivno tkivo je naš okvir, i kao takav on drži naše tijelo zajedno. Najčešći primjeri bolesti vezivnog tkiva su: Reumatoidni artritis - Stanje kada imunološki sustav napada tanju membranu u zglobovima. Uzrokuje ukočenost bol toplinu otekline i upalne procese u cijelom tijelu. Simptomi su anemija umor otekline vrućica smanjen tek. Dovodi trajno oštećenje zglobova i deformacije. Sklerodermija - Uzrokuje gustu i tijesnu kožu, nakuplja oštećeno tkivo i uzrokuje oštećenje organa. Dijeli se na lokaliziranu u sistematsku. Lokalizirano stanje ograničeno ja na kožu, dok je sistemski fokusiran na glavne organe te krvne žile. Sjogrenov sindrom - Suhoća ustiju i očiju. Osobe osjete ekstremni umor i bolove u zglobovima. Stanje može povećati rizik od nastanka limfoma i može isto tako utjecati na pluća, bubrege, krvne žile, živčani sustav i probavu.

Lupus - Dolazi do upala na koži, zglobovima i organima. Nastaju osipi na obrazima i nosu, čirevi na ustima, pojavljuje se osjetljivost na sunce, nastaje tekućina na srcu i plućima, osoba gubo kosu, nastaju problemi s bubrezima, anemija, mentalne bolesti. Vaskulitis - Drugo stanje koja utječe na krvne žile u bilo kojem djelu tijela. Osjeti se gubitak teka, bol, groznica, umor. Može dovesti do moždanog udara.

Uobičajeni znakovi i simptomi za navedena stanja su: Umor, groznica, bolovi u mišićima, bolovi u zglobovima, slabost mišića. Drugi simptomi mogu uključivati: Ukočenost pogođenih zglobova, teško disanje, teško gutanje, osip i druge vidljive promjene na koži, natečenost prstiju ili ruku. Važno je naglasiti kako svaka od gore navedenih bolesti može uzrokovati teške infekcije mogu završiti smrtnim ishodom ukoliko se ne liječe na vrijeme.

Bolesti vezivnog tkiva dijagnosticiranje i liječenje

Sama dijagnoza će se postići na temelju simptoma. Ovisno o simptomima rade se i određene pretrage koje daju uvid u zdravstveno stanje osobe. Trenutno ne postoje lijekovi za bolesti vezivnog tkiva, no one se mogu držati pod kontrolom. Kod autoimunih bolesti vezivnog tkiva liječenje će biti usmjereno na smanjenje simptoma koji nastaju. Nove terapije za psorijazu i artritis mogu suzbiti uzrok upale. što će smanjiti simptome. Lijekovi koji se najčešće koriste u liječenju bolesti koje su povezane s vezivnim tkivom su:

Kortikosteroidi - Sprječavaju napad na imunološki sustav i upalu. Imunomodulatori - Pogoduju razvoju imunološkog sustava. Antimalarijski lijekovi - Pomažu u blagim simptomima bolesti, sprječavaju pojavu plamena. Blokatori kalcijevih kanala - Navedeni lijekovi će pomoći u opuštanju mišića u zidovima koji se nalaze u krvnim žilama. Metotreksat - Lijek koji pomaže u kontroliranju simptoma koji nastaju radi reumatoidnog artritisa. Plućna hipertenzija lijekovi - Ovi lijekovi će otvoriti žile u plućima koje su zahvaćene s upalom, omogućujući lakši protok krvi. U određenim slučajevima moguće je i kirurško liječenje. Nažalost, potrebno je naglasiti da će liječenje i kontrolirane određene bolesti ovisiti o njenom uzroku i otkrivanju. Kasnije dijagnoze donose teži pristup liječenju, što znači da se osobama daje prognoza koliko će dugo još živjeti.


Tagovi: