Boli donji dio leđa
Bolovi u donjem dijelu leđa
Bolovi u donjem djelu leđa zahvaćaju vrlo široku populaciju jer se ovi bolovi mogu javiti zbog pretjerane tjelesne aktivnosti i opterećivanje kralježaka, ali se mogu pojaviti zbog premalo tjelesne aktivnosti kao što su sjedalački način života veći dio dana. Ujedno bolovi u leđima mogu nastati zbog neke ozljede i operacije kralježnice u donjem dijelu leđa.
Bolovi u leđima mogu nastati i zbog ozljeda mišića ili kostiju, istegnuća ligamenata, te kao uzrok mogu biti i uganuća zglobova. Nepravilan položaj tijela i držanje također su uzročnici bolova u leđima, a ujedno i nepravilan položaj kod spavanja i krevet mogu uzrokovati te bolove. Pušenje i stres su dodatni rizici koji pogoduju bolovima u leđima.
Bolesti poput osteoartritisa, reumatoidnog artritisa, degeneracija diska, osteoporoza, hernija diska, tumor kralježnice također su česti uzroci bolova u leđima. Ukoliko osoba ima prirođenu iskrivljenu kralježnicu, odnosno bolesti skolioza ili kifoza dolazi do bolova. Uzroci mogu biti i spuštena stopala, te određene infekcije kao što su tuberkuloza i infektivni spondilitis.
Simptomi kod bolova u donjem dijelu leđa
Kada boli donji dio leđa osnovni simptom je bol koja se javlja u tom predjelu. Bol može nastati iznenada, ali i može se stvarati postepeno. Ujedno bol se javlja i zahvaća donji dio leđa, no bol se može proširiti i jednu ili obje noge, pa takvu bolest nazivamo išijas.
Bol se javlja kod naglih pokreta, kod savijanja, saginjanja ili kod podizanja nekog tereta. Nakon takvih pokreta bol može nastati odmah i biti vrlo intenzivna, ali se može pojaviti tek sljedeći dan nakon što se tijelo ohladi kao kod prijeloma koji su djelomični. Ukoliko osoba ima dulje vrijeme bolove koji nastaju pa nakon određenog vremena prestaju, potrebno je ustanoviti u kojim se situacijama javlja takva bol u leđima.
Čak i mlade osobe mogu imati bolove u leđima, prvo slabe a u kasnijoj dobi se mogu javiti ozbiljni problemi sa jačim bolovima. Kod djece i adolescenata bol u leđima se ne smije ignorirati iako se ta bol u leđima javlja kada dijete u kratkom periodu naraste više od prosjeka, no svakako treba posjetiti liječnika koji će kod djeteta utvrditi uzročnike za bol u leđima.
Liječenje kad bole leđa
Da bi se pristupilo liječenju potrebno je postaviti dijagnozu i utvrditi stvarni uzrok boli koji je javlja u leđima. U dijagnostici pomažu rengen, MRI ili CT koji snimaju stanje kralježnice i funkcije kralježaka, a uz ovo je potreban i pregled kod specijaliste fizikalne terapije. U nekim slučajevima će pomoći terapija masaže za donji dio leđa, kao i nesteroidni protuupalni lijekovi.
U svakom slučaju liječnik će preporučiti mirovanje barem tjedan dana no to ne znači strogo ležanje već oprezno kretanje i lagane šetnje. Moguće je da će liječenje za bol u leđima liječnik odrediti fizičke aktivnosti kao što su plivanje, joga, istezanje, pilates što svakako treba biti praćeno od strane fizioterapeuta barem u početku ovakvom načina liječenja.
Lijekovi se koriste za ublažavanje boli u leđima, a koriste se paracetamoli, kod jačih bolova se koriste nesteroidni protuupalni lijekovi. Kirurško liječenje se prakticira kod hernije diska kao oblik težeg mehaničkog oštečenja koje izaziva i druge zdravstvene probleme kao što su nemogućnost hodanja, mokrenja, problemi sa defekcijom crijeva. Ortopedska pomagala fiksiraju kralježnicu, dio kralježnice, no nisu preporučljiva za dugoročnu upotrebu. Kada bole leđa može pomoći i alternativna medicina kao štoje kiropraktika i akupunktura.
Tagovi: