Boli ispod koljena

Boli ispod koljena

Boli ispod koljena - uzrok

Boli ispod koljena može imati različite uzroke, i točno dijagnosticiranje može zahtijevati pregled od strane kvalificiranog liječnik. Ozljede mišića ili tetiva ispod koljena mogu uzrokovati bol, kao što su nategnuća, suze ili upale. Ovo se često događa kod sportaša ili osoba koje se bave tjelesnom aktivnošću. Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja može zahvatiti koljeno. Bol se obično pogoršava tijekom kretanja i može biti popraćena ukočenošću i oticanjem. Prijelom kosti ispod koljena može uzrokovati boli ispod koljena. Meniskus je hrskavičava struktura unutar koljena koja može biti povrijeđena tijekom aktivnosti kao što su sportske aktivnosti. Ozljeda meniskusa može uzrokovati bol ispod koljena, oticanje i ograničenu pokretljivost. Bursa su mali jastučići ispunjeni tekućinom koji se nalaze između kostiju, tetiva i mišića kako bi smanjili trenje. Upala bursa ispod koljena može uzrokovati bol pri savijanju ili ispravljanju noge. Reumatoidni artritis može utjecati na zglobove, uključujući koljena. Bol se obično javlja u oba koljena i često je prisutna ujutro. Oštećenje ili kompresija živaca ispod koljena može uzrokovati bol koja se proteže niz nogu.

Boli ispod koljena - simptomi

Simptomi kod boli ispod koljena variraju ovisno o uzroku boli. Bol je najčešći simptom i može se razlikovati u intenzitetu i karakteru. Može biti oštra, tupav, probadajuća ili bolna, ovisno o uzroku. Oteklina ili edem često prati boli ispod koljena. Oteklina može biti vidljiva ili se osjeća kao napetost i punoća ispod koljena. U nekim slučajevima, koža oko bolnog područja može postati crvena, posebno ako je uzrok boli infekcija ili upala. Područje ispod koljena može postati toplije od okolnog tkiva zbog upale ili infekcije. Bol ispod koljena može ograničiti vašu sposobnost savijanja, ispravljanja ili opterećenja noge. To se često događa kod ozljeda ili upalnih stanja. Osjećaj ukočenosti može biti prisutan, posebno u slučajevima artritisa ili degenerativnih bolesti. U nekim slučajevima, osjećaj pucanja ili škripanja u koljenu može biti prisutan, što može ukazivati na probleme s hrskavicom ili tetivama. Problemi s živcima ispod koljena mogu uzrokovati trnce ili utrnulost u nogama. Bol ispod koljena može se pojačati tijekom hodanja, trčanja, ili opterećenja noge.

Boli ispod koljena - liječenje

Riješiti se boli ispod koljena ovisi o uzroku boli. Ako bol ispod koljena proizlazi iz ozljede ili prenaprezanja, važno je dati koljenu dovoljno vremena za oporavak. Odmorite se i izbjegavajte aktivnosti koje bi mogle pogoršati bol. Led može pomoći smanjiti oticanje i upalu. Stavite led u vrećicu ili zamotajte led u krpu i nanesite ga na bolno područje svaka 2 sata. Upotreba elastičnog zavoja može pomoći smanjiti oticanje i podržati zahvaćeno područje. Važno je ne previše stegnuti zavoj kako ne biste ometali cirkulaciju. Ležanje s nogom podignutom na jastuku ili nekom drugom potpori može pomoći smanjiti oticanje i olakšati drenažu limfe. Lijekovi protiv bolova mogu pomoći kod ublažavanja boli ispod koljena, no preporučuje se prethodno se savjetovati s liječnikom prije početka uzimanja lijeka. Fizioterapeut može predložiti vježbe koje će ojačati mišiće oko koljena i poboljšati njegovu stabilnost. Osim toga, fizioterapija može pomoći u smanjenju boli i povećanju opsega pokreta. Ako je bol povezana s određenim aktivnostima, razmotrite promjenu ili prilagodbu tih aktivnosti kako biste smanjili opterećenje koljena. Ako se bol ispod koljena ne smanjuje ili se pogoršava, važno je konzultirati se s liječnikom kako biste dobili točnu dijagnozu i odgovarajući tretman. Važno je pridržavati se uputa liječnika i ne zanemarivati bol, jer dugotrajna neliječena bol može dovesti do komplikacija i oštećenja koljena.


Tagovi: