Bradavice – što su i kako nastaju

Keramin - učinkovit u borbi protiv psorijaze

Neka psorijaza postane stvar prošlosti
  • uklanja svrbež i ljuštenje
  • uklanja psorijatične naslage
  • sprječava recidiv
  • vraća koži zdravlje
  • aktivira prirodne zaštitne funkcije kože
  • ne iritira kožu
  • sadrži prirodne komponente
Bradavice - što su i kako nastaju

Što su bradavice?

Bradavice (veruke) su izrasline na koži koje nastaju zbog djelovanja humanog papilomavirusa. Najčešće se javljaju kod djece, mlađih osoba, rjeđe kod starijih osoba, ali mogu se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Predstavljaju estetski problem ali mogu biti i bolne ako se pojave na nezgodnim mjestima kao što su stopala ili ispod nokta.

Nastanak bradavica pospješuju boravak u vlažnim prostorijama kao što su saune, tuševi i bazeni, zatim hladnoća (ruku i nogu), pojačano znojenje, slab imunitet, suha koža ili atopijski dermatitis te kod genitalnih bradavica nezaštićeni spolni odnosi. Bradavice se mogu javiti na svim dijelovima tijela, najčešće izrastaju na prstima, gornjoj strani dlanova, na stopalima, na licu, vratu, potkoljenicama, u usnoj šupljini, na genitalnom i analnom području. Fibromi su dobroćudne izrasline koje nisu zarazne a mogu se pojaviti na kapcima, pazusima, vratu, ispod dojki ili na preponama. U razvoju fibroma važni čimbenici su nasljeđe i debljina, a broj i veličina im se s godinama na žalost povećavaju.

Kako nastaju bradavice i koje vrste bradavica postoje?

Virusne bradavice prenose se virusom s čovjeka na čovjeka, također kod jedne osobe se mogu naći na više različitih mjesta na tijelu i prenose se s jednog mjesta na drugo. Mogu se pojaviti kao pojedinačne promjene na koži i sluznicama ili kao nakupine. Kada govorimo o virusnim bradavicama najčešće se radi o tzv. običnim bradavicama koje se mogu pojaviti bilo gdje na koži a obično su lokalizirane na prstima, laktovima, koljenima ili tabanima, mogu nastati i ispod nokta kada su i bolne. Imaju izgled oštro ograničenih čvorova grube površine, pravilnog, okruglog ili nepravilnog oblika. Mogu biti male svega nekoliko milimetara pa do otprilike 1 centimetar, žute, smeđe, svjetlosive ili sivocrne boje. Drugi česti oblik bradavica jesu one koje nalazimo na tabanima, obično su ravne površine te mogu izazivati bolove prilikom hodanja i trčanja.

Djeca i mlade osobe obolijevaju od tzv. mladenačkih bradavica koje su glatke, ravne površine, malo izdignute iznad razine kože i imaju žutosmeđu boju. Zatim postoje tzv. končaste koje su uskog i dugačkog oblika, pojavljuju se najčešće na očnim kapcima, vratu, usnicama i na drugim dijelovima lica. Kod muškaraca se često pojavljuju zbog načina prijenosa tijekom brijanja s jednog mjesta lica na drugo. Postoje i tzv. genitalne, šiljaste bradavice ili kondilomi koje se prenose spolnim putem a nalaze se u anogenitalnoj sluznici, rijetko i na sluznici usne šupljine.

Takvi virusni oblici bradavica su izduženog oblika, neravne i mekane površine, te često vise na peteljci i nalaze se u više nakupina. Ovaj oblik infekcije HPV-om kod žena predstavlja rizik za promjene koje nastaju na vratu maternice i mogu prijeći u rak vrata maternice. Fibromi su izrasline na koži koji ne pripadaju virusnim bradavicama, nisu zarazni, uglavnom predstavljaju samo estetski problem i nešto su češći kod starijih ljudi.

Kako se dijagnosticiraju i liječe bradavice?

Dijagnosticiranje bradavica obavlja se pregledom kod specijaliste za kožne bolesti, kojom prilikom liječnik pregledava izraslinu na koži, te će odrediti da li se radi o bradavici ili je u pitanju neka druga izraslina na koži. Liječenje bradavica ovisi o samoj vrsti bradavica, mjestu gdje se nalaze, njihovu trajanju, dobi i imunitetu osobe. Bradavice vrlo često spontano nestanu bez liječenja. Nakon nekoliko mjeseci mogu se potpuno povući ali mogu i trajati godinama, pojavljivati se i ponovo na nekom drugom mjestu na tijelu.

Bradavice uglavnom predstavljaju estetski problem ali mogu i boljeti i biti neugodne, širiti se pa se preporučuje ukloniti ih što prije. Mogu se uklanjati na različite načine kao što su: krioterapija (zaleđivanje) tekućim dušikom, elektrokoagulacija, ekskohleacija, premazivanje kolodijem ili 40%-tnom salicilnom kiselinom, te kod spolnih bradavica kondiloma elektrokauterizacijom, laserom, krioterapijom ili kirurškom ekscizijom, lijekovima kao što su podofilin ili preparati interferona s napomenom da je kod spolnih bradavica liječenje obično dugotrajno jer se često ponavljaju.

Kod virusnih bradavica preporučuju se zaštitne mjere za sprječavanje širenja, izbjegavanje korištenja istih ručnika, obuće, sapuna te ostalih predmeta koji dolaze u kontakt s bradavicama. Za prevenciju nastajanja bradavica važna je osobna higijena, u zajedničkim prostorijama osobito prilikom hodanja po vlažnim podlogama kao što su bazeni, saune, tuševi koristiti natikače, u svakodnevici preporučuje se nošenje pamučnih čarapa i kvalitetne obuće u kojoj se ne znoje noge.


Tagovi:

Keramin - učinkovit u borbi protiv psorijaze

Neka psorijaza postane stvar prošlosti
  • uklanja svrbež i ljuštenje
  • uklanja psorijatične naslage
  • sprječava recidiv
  • vraća koži zdravlje
  • aktivira prirodne zaštitne funkcije kože
  • ne iritira kožu
  • sadrži prirodne komponente