Camembert sir kako se jede

Camembert sir kako se jede

Svježi Camembert sir kako se jede

Ako volite razne varijante sireva, sigurno ste čuli za Camembert sir? Kakav je ovo sir i kada se počeo proizvoditi? Kojoj kategoriji sireva pripada? Svježi Camembert sir kako se jede? Sir Camembert je francuskog porijekla iu ovoj zemlji je među najomiljenijim i najprodavanijim. Marie Harel, koja je bila proizvođač sira u Normandiji, napravila je prvu verziju ovog sira krajem 18. stoljeća. Camembert pripada skupini mekih sireva s bijelom korom i kremastim središtem. Najkvalitetniji sir Camembert proizvodi se u Normandiji, od sirovog kravljeg mlijeka koje se zagrijava na temperaturu višu od 37°C. Svježa skuta se ulijeva u posebne kalupe za zrenje u vlažnim uvjetima. Nakon što se stvrdne, sir se posoli i okreću kalupi. Za nekoliko dana kora sira postaje naborana, postaje bjelkaste boje, dok je unutrašnjost mekana. Camembert je visokokalorični sir, s dobrim izvorom mikronutrijenata, vitamina B12, cinka i esencijalnih aminokiselina. Budući da je bogato zasićenim masnim kiselinama, treba se pridržavati preporučene količine. Postoji mnogo načina svježi Camembert sir kako se jede. U Francuskoj se obično jede sam ili namazan na baguette, uz jednostavne priloge. Može se jesti toplo, pečeno na žaru, u tartu od jabuka. Idealan je i za slatke i za slane recepte. Savršena je otopljena uz krumpir ili hladno meso ili kao dodatak zelenoj salati uz kvalitetan ocat.

Pečen ili kuhan, svježi Camembert sir kako se jede

Sir Camembert smatra se zvijezdom Normandije, a ljubitelji mekog sira mogu uživati u njegovom okusu. Malo domaćeg kruha i čaša vina više su nego dovoljni da uživate u njegovom jedinstvenom okusu. Ako niste imali priliku probati ovaj sir jedinstvenog okusa i mirisa, pogledajmo Camembert sir kako se jede. Čvrstoća sira i unutarnja elastičnost sira uvelike ovisi o marki, ali i načinu skladištenja. Obično se konzumira između glavnog jela i deserta. No, ovaj sir karakterističnog okusa može se koristiti u kolačima, pizzama, dobro se kuha, a može biti i izvrsna opcija kada se otopi. Također se smatra ukusnim sastojkom za pripremu određenih jela. Ni premlad ni prezreo, Camembert mami svojim mirisom i jedinstvenom aromom. Mnogi ljudi uspoređuju okus zrelog Camemberta s gljivama. Ima još ideja kako jesti Camembert sir. Možete ga staviti u lisnato tijesto, pazeći da je dobro zatvoreno, pa peći dok tijesto ne porumeni. Još jedna ideja Camembert sir kako se jede je narezati ga vodoravno i napuniti slojem karameliziranog luka, slanine i kuhanog krumpira. Možete ga napuniti orašastim plodovima ili medom, te posuti aromatičnim biljem. Kako god da ga pripremite, bilo koja metoda dobro funkcionira, bilo pečena ili pržena. Dakle, ako ste ljubitelj sira jakih okusa, pogotovo od nepasteriziranog mlijeka, Camembert će biti idealan izbor.

Topli Camembert sir kako se jede

Zbog autentičnosti sira mnogi se pitaju Camembert sir kako se jede. Pri kupnji treba paziti da sir izvana ima ravnomjernu rahlu koricu, a konzistencija ne smije biti ni prečvrsta, ni premekana. Budući da mu je kora jestiva jer je prekrivena pljesnivom prirodom, ne smije se prati pod vodom. Idealno ga je izvaditi iz hladnjaka barem 20 minuta prije konzumiranja. Iako se Camembert poslužuje na mnogo načina, ako se poslužuje sam, najbolje ga je poslužiti topao ili na sobnoj temperaturi. Najbolje je poslužiti narezano na kockice. Zapečeni sir Camembert jede se vilicom, dok se poslužuje na sobnoj temperaturi, reže se nožem na komade i jede se s korom u komadu. Da biste znali Camembert sir kako se jede, možete u njemu uživati na nekoliko načina. Ipak, preporučljivo je prvo isprobati mali dio vanjskog dijela, odnosno korice, kako biste zaključili sviđa li vam se ili ne. Ako vam se ne sviđa kora, odrežite je i konzumirajte samo sredinu sira. Namažite komadić Camemberta na krišku kruha, nanesite med, džem ili konzervirano voće da vidite koji od ovih priloga najbolje ide uz sir. Najbolje ga je čuvati u originalnom pakiranju i zaštićeno od izvora svjetlosti. Poželjno je upotrijebiti unutar 3 do 5 dana nakon otvaranja.


Tagovi: