Čeličan ili ćelićan?

Čeličan ili ćelićan?

Postoji niz riječi u hrvatskom jeziku koje prave problem u pogledu pravilnog pisanja. Jedna od takvih riječi je i čeličan ili ćelićan. Dok se neke riječi razlikuju u značenju, ova dva oblika se koriste za istu stvar - označiti nešto što je od čelika.Često se javlja nedoumica oko toga kako napisati ovaj pridjev.

Prema pravopisu hrvatskog jezika, pravilno je pisati čeličan. To znači da se koristi glas /č/, a ne glas /ć/, kao što bi neki mogli pomisliti. Dakle, pravilni oblici glase: čeličan, čeličnog, čeličnom, čeličnim, čeličnih, čelične.Zašto se javlja ova dvojba u pisanju? Razlog leži u tome što su glasovi /č/ i /ć/ veoma slični i lako se mogu zamijeniti.

Oba glasa su šumovi, što znači da se stvaraju trzajem zraka kroz suženi prolaz u ustima. Međutim, postoji razlika u tome gdje se taj suženi prolaz nalazi.Dok se pri izgovoru glasa /č/ suženi prolaz nalazi u prednjem dijelu usne šupljine, kod glasa /ć/ suženi prolaz se nalazi u srednjem dijelu (palatalnom) dijelu usne šupljine. Zbog toga je važno paziti na to gdje se suženi prolaz nalazi pri izgovoru riječi kako bi se pravilno napisala.U svakom slučaju, kada se piše o nečemu što je od čelika, pravilno je koristiti oblik čeličan.

To je jedini ispravni oblik pridjeva koji označava ovakvo svojstvo. Iz tog razloga, kada god trebate napisati ovaj pridjev, uvijek pazite na to da koristite glas /č/, a ne glas /ć/. Tako ćete uvijek biti sigurni da ste napisali riječ ispravno i da će vas razumjeti svi koji čitaju vaš tekst.