Čelo ili ćelo?

Čelo ili ćelo?

U hrvatskom jeziku često se javljaju dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Jedna od takvih dvojbi je i pisanje riječi koja označava dio glave iznad očiju do ruba kose. Pravilno je pisati čelo, čela, čelu, čelom, čelima, čeoni.

Međutim, neki govornici imaju teškoće u razlikovanju ova dva glasa, što često rezultira pogrešnim pisanjem riječi poput kuča, vruče i prića.Riječ čelo dolazi iz praslavenskog jezika i označava dio glave iznad očiju do ruba kose. Primjeri upotrebe riječi čelo u rečenicama su: Kosa joj je padala i lijepila se na znojem obliveno čelo. Na čelu je imala tri vodoravne bore koje su pričale priču iz njezine mladosti. Na čelu je imala veliki madež koji je za nju bio kompleks, a njemu je bio baš lijep.

Imala je visoko čelo i bila je izrazito inteligentna osoba. Na čelu joj je pisalo da je naivna i da je svatko može prevariti. Imala je visoko čelo koje je skrivala dugim šiškama.U razgovornom stilu se često može čuti riječ ćelo kao skraćeni oblik imenice ćelavac.

Ova riječ se odnosi na ćelavog muškarca, a koristi se ponekad kao uvredljivi, pogrdni izraz.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica srednjeg roda čelo, čela, čelu, čelom. Pridjev se pravilno piše čeoni, kao u sintagmama čeoni režanj, čeona kost, i dr. Pridjev čelni označava nekoga tko je na čelu, čelnika (čelni čovjek organizacije). Važno je naučiti razlikovati glasove /č/ i /ć/ kako bi se ispravno pisale riječi i izbjegle pogreške u pisanju.