Cerebralna paraliza – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Cerebralna paraliza i što ju uzrokuje
Cerebralna paraliza se ne može opisati kao bolest , već stanje kod kojeg su mišići pod lošom kontrolom. Ovo stanje pogađa jedno, dvoje djece na 1000 rođenih.
Cerebralna paraliza je stanje koju mogu uzrokovati razne bolesti. Točan uzrok najčešće nije u poznat. Jedan od uzroka Cerebralne paralize su porođajne ozljede te nedostatak kisika tokom porod. Ovo je uzrok kod 10 do 15 posto slučajeva. Djeca koja su nezrela veoma su sklona dobivanju Cerebralne paralize zato što im mozgovi nisu još uvijek razvijeni te nisu u stanju dopremati dovoljne količine kisika mozgu. Neke od težih bolesti u prvoj godini djetetovog života mogu uzrokovati razvijanje Cerebralne paralize. To su:
- Oštećenje mozga
- Jaka dehidracija
- Trauma
- Sepsa
- Meningitis
Važno je napomenuti da je alkohol u trudnoći također jedan od uzročnika Cerebralne paralize kao i pušenje koje je odgovorno za nisku porođajnu težinu. U rijetkim slučajevima je odgovorna obiteljska bolest Cerebralne paralize koja se prenosi autosomno recesivno.
Simptomi koji uzrokuje Cerebralna paraliza
Cerebralna paraliza može se prepoznati po motorici, može se okarakterizirati kao poremećaj motorike. Osim motorike Cerebralna paraliza može uzrokovati još neke simptome kao što su:
- Usporeni razvoj govora
- Epilepsija
- Problemi s govorom
- Jako slinjenje
- Mentalna retardacija
- Poremećaji hranjenja,
- Ponašanje općenito
- Smetnje senzibiliteta
- Smetnje ponašanja
- Smetnje učenja
Ne mora značiti da će sva djeca imati sve ili neke simptome. Čak ne mora ni značiti da djete ima Cerebralnu paralizu ako ima neke od ovih simptoma.
Mnogi cerebralnu paralizu smatraju kao totalnu paralizu iako to nije slučaj. Djeca s Cerebralnom paralizom nisu u potpunosti nepokretna ali su im pokreti oslabljeni i slabije su kvalitetni.
Simptomi nikada ne nastanu odjednom već se polako razvijaju te tako kod jako malih beba simptomi mogu biti i neprimijećeni. Razvoj kod djece s Cerebralnom paralizom je usporen, a klinička slika može izgledati vrlo raznovrsno. To ovisi o samoj težini stanja i simptomima.
Djeca s lakšim oblicima imaju manje poteškoće te se ponekad ne može ni primijetiti da imaju Cerebralnu paralizu dok kod djece s težim poteškoćama postoje problemi s hodanjem, sjedenjem, motorikom itd.
Kako se liječi Cerebralna paraliza
Cerebralna paraliza je stanje koje se nažalost ne može izliječiti. Terapije koje se koriste kod Cerebralne paralize pomažu djetetu da postane neovisno te da može što normalnije živjeti život.
Neke od terapija su:
- Radna terapija
- Fizikalna terapija
- Ortopedska pomagala
- Ortopedska kirurgija
- Govorne vježbe
- Lijekovi
To su terapije koje pomažu poboljšati kontrolu mišića, hodanje, motoriku, pomažu kod problema s govorom i hranjenjem, a lijekovima se rješavaju epileptički napadaji.
Cerebralna paraliza većinom ne utječe ne djetetovu školu. Djeca s Cerebralnom paralizom normalno pohađaju školu ako nemaju nekih težih simptoma. Djeca koja ne mogu pohađati školu moraju ići na terapije i posebnu edukaciju. Nažalost, ako nisu samostalno u mogućnosti obavljati sve aktivnosti potrebno im je osigurati i doživotnu skrb.
Ako želimo da djeca uspiju dosegnuti svoje najveće mogućnosti potrebno je uključiti i roditeljsku skrb i ustanove koje su zadužene za djecu s ovakvim poteškoćama. Više od 90 posto djece koja imaju Cerebralnu paralizu dožive zrelu dob dok jako mali postotak imaju skraćen životni vijek.
Tagovi: