Cervikobrahijalni sindrom – uzrok, simptomi, liječenje

Cervikobrahijalni sindrom - uzrok, simptomi, liječenje

Cervikobrahijalni sindrom nije obična vratobolja

Čim se nekoj postavljenoj dijagnozi dodaje riječ sindrom to znači da su i tegobe i simptomi različiti i pomalo složeni, a liječenje mora biti individualno prema konkretnim tegobama. U svakom slučaju cervikobrahijalni sindrom nije obična vratobolja iako čak i neki liječnici tako misle, to je akutna bol u vratu i ramenima koja se spušta kroz obje ruke ili samo jednu. Bolovi nakon prvog javljanja postaju sve intenzivniji, a pojačava ih i obično kihanje ili kašalj.

Često ljudi i sami kažu, a nije to ništa, uhvatio me propuh ili je to od dizanja teških stvari, ali kako bol jača, natjera ih liječniku. Kada dobiju dijagnozu cervikobrahijalni sindrom, liječnik mu i objasni da uzrok mogu biti degenerativne promjene, starenje zglobova i kralježaka, profesionalna deformacija sjedećih poslova i nepravilnog držanja (rad za računalom), istegnuća i ozljede ili sve može biti posljedica neke druge bolesti (spondilitis, osteoporoza, reumatoidni artritis), liječenje se provodi nakon svih potrebnih pretraga.

Cervikobrahijalni sindrom može biti akutni i subakutni

Kada je bol jaka, a pokretljivost vrata i ruku ograničena, uz pridružene glavobolje, čak mučnine i snažnu zabrinutost, ne možete raditi, morate na bolovanje i ne znate za koliko vremena se možete oporaviti. Zato je važno znati da cervikobrahijalni sindrom može biti akutni i subakutni, akutni traje do tri tjedna, subakutni četiri do dvanaest tjedana ili se pretvori u kroničnu bol koja traje i duže od dvanaest tjedana i bitno ograničava kretnje i smanjuje radnu sposobnost.

Cervikobrahijalni sindrom treba liječiti do prestanka bolova, naime, ne bi trebali prekidati bolovanje i vraćati se na posao dok niste barem jedan mjesec bez bolova. Subjektivni osjećaji trnjenja u jednoj ili obje ruke, glavobolje, slabost u jednoj ili obje ruke, ograničeno kretanje vrata pomažu u postavljanju pravilne dijagnoze, ali ako dobijete groznicu, zimicu, vrućicu i bol se i dalje ne smiruje nego pojačavaju, možda promjene u vratnoj kralježnici koja provodi živce u leđni dio kralježnice previše pritišću leđnu moždinu.

Cervikobrahijalni sindrom kao posljedica naglog trzaja

Akutna vratobolja često nastane zbog naglih okreta i pokreta i cervikobrahijalni sindrom kao posljedica naglog trzaja glavom i vratom prvo se sanira analgeticima, a vratnim medicinskim ovratnikom treba vrat držati u pravilnom položaju. Izbjegavajte tople obloge, jer toplina može pojačati bol. Liječnik će vam propisati fizikalnu terapiju, a i kasnije je potrebno provoditi medicinske vježbe kod kuće. Treba disciplinirano i dugo raditi na jačanju mišića vrata, ramena da se akutna bol ne bi vratila.

Cervikobrahijalni sindrom može prouzročiti i djelomičnu parezu (takozvana viseća šaka na ruci), tada se propisuju elektroterapija ili elektrostimulacija. Okoštavanje vratne kralježnice je najčešći degenerativni i progresivni uzrok kronične vratobolje iz ovog spektra i može biti povezano i sa drugim bolestima ili profesionalnim deformacijama obzirom na posao koji obavljate. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom, RTG snimanjem, ultrazvukom, CT-om, MR-om i raznim laboratorijskim pretragama. Ponekada je potrebno obaviti i neurološki pregled, naročito ako je prisutno trnjenje ili grčenje prstiju i šaka.


Tagovi: