Cijelost ili cjelost?

Cijelost ili cjelost?

Cijelost ili cjelost - dvojba koja muči mnoge govornike hrvatskog jezika. Razlikovanje između ove dvije riječi može biti izazovno, ali uz poznavanje pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/, lako se može odrediti koja je pravilna varijanta.U hrvatskom jeziku, pravilno se piše /ije/ kada je izgovor sloga dug, a /je/ kada je izgovor kratki. Primjerice, bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr.

se pišu sa /ije/. S druge strane, primjeri čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr. se pišu sa /je/.Postoje, međutim, i neke iznimke. Primjerice, riječ rječnik se pravilno piše sa /je/ iako se izgovara dugim slogom.

Kod nekih riječi, poput bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni, govori se i dugo i kratko, ali se pišu sa /je/.Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ može čak značiti i razliku u značenju riječi. Primjerice, slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).No, vratimo se na temu ovog teksta - cijelost ili cjelost. Radi se o imenici ženskog roda koja je naglašena dugouzlaznim naglaskom i ima zanaglasnu dužinu.

Dolazi od pridjeva cijel (cio). U hrvatskom jeziku pravilno se piše cijelost. Pravilno je i cijelosti, cijelošću.Primjeri upotrebe ove riječi su raznoliki. Može se koristiti u kontekstu financija ("u cijelosti su pokrili troškove našeg medenog mjeseca"), u razgovoru ("nisam te shvatila u cijelosti, kako misliš da si kupio te karte za koncert?"), u opisu nekog događaja ("u cijelosti si uništio ovu zabavu"), ili u poslovnom svijetu ("naš poslodavac je u cijelosti financirao edukaciju").Stoga, u zaključku, važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ da bi se na pravilan način napisale riječi u hrvatskom jeziku. Kada je riječ o imenici ženskog roda koja je naglašena dugouzlaznim naglaskom i ima zanaglasnu dužinu, pravilno se piše cijelost.