Cista – uzrok, simptomi, liječenje
Cista je šuplja tvorevina ispunjena tekućinom ili nekim drugim sadržajem
Ciste ne pripadaju tijelu, nisu dio njega, one su novotvorine u tijelu različitih uzroka nastanka, veličine, strukture i mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu. Cista je šuplja tvorevina ispunjena tekućinom ili nekim drugim sadržajem, a stručnjaci razlikuju prave i lažne ciste. Prave ciste imaju epitelni omotač, mogu nastati u bilo kojoj životnoj dobi i na bilo kojem organu, nadalje, većina njih su benignog karaktera, a samo rijetke postanu maligne iako mnoge imaju upalni karakter.
Pokazalo se da se cista može stvoriti i kao kongenitalna malformacija u fazi nepravilnog embrionalnog razvoja ljudskog zametka. Tumorske ciste se formiraju kao odvojene šupljine u tumorskom tkivu, no, to je učeno obično kod karcinoma žlijezda. Ciste se tijekom života pojavljuju i nestaju bez nekog očitog razloga i uzroka, većinu ne treba liječiti, treba samo čekati da prođu. Ipak ih treba kontrolirati i ako su benigne, naročito ako nekontrolirano rastu kao kod benignih tumora, jer mogu pritiskati okolna tkiva.
Kada vas cista treba zabrinjavati
Kada su ciste prateće pojave nekih drugih bolesti i na vitalnim organima, kao što su mozak, žuč, slezena, srce ili kosti, potrebno je pratiti njihov rast i razvoj, pogotovo zato što se i benigne ciste mogu pretvoriti u nešto maligno. Ima puno vrsta cista i možda i nije moguće napraviti neki kompletan popis, parazitske ciste su ovojnice koje se stvore oko nekog parazita u tijelu, naprimjer oko trakavice ili njezine larve, koje rastu i pritišću okolna tkiva.
Tumorska cista nastaje dijeljenjem tumora u odvojene šupljine. Patološke ciste u jetri ili bubrezima nastaju zbog abnormalnog razvoja tih organa, ciste u žlijezdama su često kongenitalne (štitnjača), a neke ciste nastaju i kao posljedica traumatskih ozljeda. Kod žena ciste nastaju najčešće u jajnicima, tko nije čuo za policistične jajnike, ali mogu nastati i u maternici, a ciste koje se pojave na grudima kod žena u trudnoći (lactocele), mogu biti obični mastitis, dakle mogu biti benigne, ali i maligne.
Cista koja se naziva i gangliom ili higrom
Postoje ciste u tijelu, u ustima, u oku, u mjehuru, jajnicima, maternici, žuči, slezeni, bubrezima, no postoje i ciste koje se vide golim okom. Cista koja se naziva ganglion ili higrom se obično formira oko zglobova ruku i nogu (laktovi, doručje ili dorzum, koljena, skočni zglobovi, stopala). To je tvorba koja se stvara od tkiva i tetiva koja omataju zglobove, obično je benigna, vidi se kao izbočina i češće je estetska smetnja nego zdravstvena prijetnja.
Hormonalna cista je česta pojava, uglavnom benigna i sama od sebe prođe, ali postoje i hormonalni tumori koji mogu galopirajući rasti, vrlo su maligni i često s neizvjesnim prognozama. Hormonske ciste kod žena se javljaju tijekom reproduktivne dobi i uglavnom su bezopasne. Ova vrsta cisti se javlja i kod osoba koje imaju problema sa štitnjačom, endometriozu, neuredan menstrualni ciklus, kod žena koje koriste oralnu kontracepciju i jedna zanimljivost, češće se javljaju kod mršavih žena nego kod onih punašnih.
Tagovi: