Čitatelj ili čitalac?

Čitatelj ili čitalac?

Kada se govori o osobi koja čita, postavlja se pitanje kako se pravilno piše - čitatelj ili čitalac. Hrvatski i srpski jezik su slični, ali nisu isti, iako su se u bivšoj državi koristili nazivi srpskohrvatski ili hrvatskosrpski jezik. Postoje razlike u upotrebi riječi, kao što su mrkva i šargarepa, demokracija i demokratija, Evropa i Europa, ispušni plinovi i izduvni gasovi, kino i bioskop, kvalificiran i kvalifikovan, spužva i sunđer te mnoge druge.U hrvatskom jeziku postoje oba oblika za osobe koje čitaju - čitatelj i čitalac.

Međutim, preporučuje se koristiti oblik čitatelj, koji se koristi u značenju osobe koja čita. Od imenice čitalac nastaje pridjev čitalački, koji se često koristi u kombinaciji s drugim riječima - čitalačka publika, čitalački krug i dr.Primjeri upotrebe riječi u hrvatskom jeziku su različiti. Čitatelji su napeto iščekivali izlazak nove knjige popularnog pisca. Neki pisci nemaju mnogo čitatelja, ali to ne znači da nisu dobri.

Čitatelji su bili razočarani novom zbirkom pjesama pjesnikinje s juga. Na predstavljanju knjige pojavila se samo šačica njezinih najvjernijih čitatelja. Čitateljska publika s nestrpljenjem čeka vruću književnu jesen.

Čitatelje oduševljava britki humor slavonsko-zagrebačkog pisca.U zaključku, pravilno se piše imenica muškog roda čitatelj, čitatelja, čitatelju, čitateljima, čitatelji, čitateljem. Imenica ženskog roda pravilno se piše čitateljica, čitateljice, čitateljici, čitateljicom, čitateljicama. Pridjev se pravilno piše čitateljski, čitateljska, čitateljsko. Stoga, za hrvatski standardni jezik, preporuča se upotreba riječi čitatelj.