Da li je srednja škola obavezna u Hrvatskoj
Obavezna osnovna i srednja škola u Hrvatskoj
Obrazovni sustav se u Republici Hrvatskoj sastoji od obaveznog kao i neobaveznog dijela. U obavezni dio pripadaju osnovna i srednja škola koje su besplatne za svu djecu u dobi od 6 do 15 godina starosti. Djeca se u sami sustav obrazovanja mogu uključiti i ranije, već s 6 mjeseci starosti. Neobavezno i predškolsko obrazovanje ovisi o potebama te željama roditelja. Što znači obavezno školovanje? Obavezno školovanje će u hrvatskoj započeti s navršenih 6 godina starosti, onda kada se dijete upiše u program predškole.
Ovaj program traje najmanje do 250 sati kao jedna pedagoška godina. Tijekom predškolskog programa djeca će razvijati predmatematičke i predčitačke vještine, uče se emocionalnim i motoričkih vještinama kako bi se pripremili za polazak u prvi razred osnovne škole. Osnovna škola započinje nakon predškole, traje 8 godina i odvija se u dva osnovna dijela koja se odnose na razrednu i predmetnu nastavu.
Razredna nastava traje od prvog do četvrtog razreda i vodi se uz pomoć jednog učitelja uz mogućnost dodatnih predmeta (vjeronauk/etika i strani jezici). Predmetna nastava kreće u petom razredu i traje do kraja školovanja ili osmog razreda i ovdje svaki predmet ima posebnog učitelja. Ovo razdoblje veoma je bitno za upis u kasniju srednju školu. Srednja škola upisati će se po općem uspjehu iz predmeta poput hrvatskog, matematike te stranog jezika, uz 3 dodatna predmeta po izboru.
Srednja škola izbori i mogućnosti
Ovisno o samoj vrsti programa, u Hrvatskoj postoje tri vrste srednjih škola: Gimnazija, strukovna i umjetnička. Gimnazije se upisuju kao četverogodišnje i općeobrazovne škole gdje će budući učenici steći opća znanja te vještine koje pomažu za upis u više obrazovanje (fakultet). Strukovne škole mogu trajati od 1 do 5 godina, ovisno o samom obrazovnom programu. Nakon njejog završetka učenici su specifično osposobljeni za pojedino tržište rada. Moguće je daljnje školovanje, no potrebno je ispuniti određene uvjete.
Umjetničke škole će trajati do četiri godine i one se odnose na likovnu, glazbenu ili plesnu školu. Učenici ovdje stječu znanja te sposobnosti za rad ili za nastavak obrazovanja na daljnjim te visokoobrazovnim institucijama. Srednja škola u Hrvatskoj donosi i državnu maturu, no ne u svim školama. Državna matura posebno je povezana s gimnazijama i umjetničkim školama. Cilj državne mature je ispitati znanje učenika koje je vezano za glavne i izborne predmete. Kada se završi srednja škola i položi državna matura, tada učenik ima uvjet za upis na javno sveučilište u Hrvatskoj.
Zašto je srednja škola važna?
Srednjoškolsko obrazovanje je iznimno važno, jer ono određuje buduće zanimanje pojedinog učenika. Uz pomoć srednje škole osoba može steći dovoljno vještine i znanja kako bi krenuo u svijet poslovanja - no ovo ovisi o samom izboru škole i karijere. Srednja škola nas uvelike oblikuje u buduće osobe, stoga je njeno pohađanje obavezno. Tijekom pohađanja pojedine srednje škole moguće je promijeniti školu, no samo uz uvjet da imate većinu istih predmeta položenih. Srednja škola je također važna za mogućnost daljnjeg studiranja u Hrvatskoj ili van nje. Naši studijski programi usklađeni su prema načelima Bolonjskog procesa.
Mogućnosti studiranja u RH su mnogobrojne, što znači da učenici koji završe srednju školu mogu birati između široke ponude raznih programa. Da li se srednjoškolsko obrazovanje može završiti kasnije i da li ga je moguće promijeniti? Da. Obrazovanje odraslih u Hrvatskoj je moguće. Mogu se steći kvalifikacije za određeno zanimanje, mogu se vršiti prekvalifikacije, može se stjecati i produbiti stručno znanje, može se osposobiti za tražena zanimanja. Programi za obrazovanje odraslih prilagoditi će se dobi samih polaznika, njihovom prethodnom obrazovanju, njihovom znanju, njihovim vještinama i sposobnostima.
Tagovi: