Da li se papaline čiste
Papaline morska riba
Papalina morska riba koja pripada porodici haringa, poznata je i kao sardelina, srdelin, gavica, šarakina i srdelica. Papaline nisu srdele iako nalikuju svojim izduženim tijelom, te sploštenim bokovima gdje u gornjem dijelu je modro zelene boje koja prema trbuhu prelazi iz srebrne u bijelu boju. Veličinom može narasti i do 14 centimetara pa kada naručite u restoranu i kupujete u ribarnici papaline koje su veće nemojte misliti da kupujete srdele samo zbog veličine.
Papalina je vrlo rasprostranjena riba i nalazi se i u Atlantiku, Baltičkom, Crnom moru, a i u Sredozemnom moru kao i u Jadranu. Ova vrsta voli obitavati gdje je slanoća mora slabija pa ih se nalazi na ušćima rijeka, a u Jadranu ih ima više na sjevernom nego na južnom dijelu Jadrana. Hrani se planktonom, a zimi više boravi bliže obali, dok se ljeti seli u dublje vode čak i do 150 metara dubine u skupinama koje se nazivaju plove.
Da li se papaline čiste u pripremi obroka
Papalina je vrlo hranjiva riba bogata omega-3 masnim kiselinama i hranjivim bjelančevinama pa je jako dobro u prehranu uvrstiti ovu ribu što češće. Kako ih na tržištu nalazimo u različitim veličinama od 5 do 15 centimetara često se pitamo da li je potrebno papaline čistiti prije pripremanja. Odgovor je jednostavan manje papaline nije potrebno čisiti jer kad biste manju papalinu razrezali i izvadili utrobu od ribice vam ne bi ništa ostalo, no kod većih primjeraka dobro je izvaditi utrobu ribe jer veće ribe imaju i na sebi ljuske koje je potrebno lagano ostrugati.
Ako volite ovu vrstu ribe, no ne volite čišćenje uvijek možete kupiti smrznuta pakiranja koja su očišćena i spremna za pripremu obroka. No, uvijek preporučujemo kupovinu svježe ribe koja je ulovljena noć prije nego je stigla na ribarnicu koju vi redovito posjećujete. Iako danas u velikim trgovačkim lancima kada kupujete provjerene trgovačke marke možete biti sigurni da kupujete kvalitetnu papalinu bez obzira na porijeklo i gdje je ulovljena.
Priprema papaline
Priprema papaline za jelo je vrlo jednostavna i brza, očišćene papaline uvaljate u brašno bilo koje vrste i stavite pržiti na tavicu nekoliko minuta. Potrebno ih je okrenuti kako bi se termički obradile s obje strane, pazite da ih ne pržite na jakoj vatri jer bi mogle izgoriti i biti pretvrde, a ulje će također u mješaviti s brašnom vrlo brzo izgoriti, pa ako pripremate veću količinu bit će potrebno mijenjati i ulje.
Papalina se može pripremati i u pećnici, čak i ako su zaleđene nije ih potrebno odmrzavati jer će se one tokom pečenja i otopiti i termički obraditi. Prije pećenja papalinu malo posolite, te začinite začinskim biljem po volji, to mogu biti mediteransko začinsko bilje, a možete dodati i sjemenke lana, maka, malo prezli, soka od limuna i malo maslinovog ulja. Papalinu pomiješajte sa marinadom i ostavite da malo odstoji prije nego stavite na pečenje. U protvan stavite nauljeni papir te složite ribice jednu pored druge na papir, te pecite oko 20 minuta na 200 stupnjeva.
Tagovi: