Dali je američki staford opasan pas

Dali je američki staford opasan pas

Američki staford, opasan pas ili neodgovoran vlasnik?

Američki staford može se opisati kao snažan, ali isto tako i umiljat pas. Mnogi kinolozi navode kako ova pasmina nije za svakoga, te kako se preporučuje isključivo iskusnim vlasnicima psa koji imaju iskustva s pasminom. Svaki pas je odraz svoga vlasnika, pa tako i ova pasmina. Američki staford je snažan pas koji je dobiven križanjem bulldoga i terijera. Snaga bulldoga i okretnost terijera rezultirala je veoma mišićavim i snažnim psom koji je spreman na svaki zadatak.

Prema standardima, Amstaff može težiti između 25 do 30 kilograma i biti visok od 40 do 45 cm. Pas ima kratku dlaku koja će biti sjajna i sama boja nije strogo određena, što znači da ona može biti jednobojna ili višebojna. Ova pasmina pripada u skupinu najlojalnijih pasa, stoga je važno da se od malena odgaja u krugu obitelji i prijatelja. Da li je ova pasmina opasna? Radi svoje prošlosti i temperamenta mnogi smatraju kako je ova pasmina opasna i da nije dobar ljubimac.

Kinolozi često navode kako je svaki pas uzgajan sa određenom svrhom, te kako ta svrha ne mora stigmatizirati psa. Svaki pas ukoliko se ne radi s njime može biti opasan, pa tako i Amstaff. Ova pasmina će radi svoje tvrdoglavosti i energije zahtijevati puno više socijalizacije, dresure i treninga, stoga se ne preporučuje osobama koje nemaju vremena niti volje za ovakav tip odgoja. Dobro odgojen Amstaff bit će odličan i vjeran ljubimac koji će mnogima donijeti osmijeh na lice.

Američki staford i skupina opasnih pasmina

Mnoge države svijeta imaju posebno regulirane zakone koji se odnose na pasmine tipa Bull. Nažalost, ovi zakoni su rezultat napada i nelegalnog uzgoja koji su doveli do stigmatizacije pasmine. U Hrvatskoj postoji Pravilnik o opasnim pasminama u kojemu stoji sljedeće "Psi koji dolaze od kontroliranog uzgoja pasmine terijera tipa bull - Stafordski bull terijer, američki stafordski terijer, bull terijer i mini bull terijer trebaju posjedovati rodovnicu koja je izdana od strane Hrvatskog kinološkog saveza i trebaju biti upisanu u rodnu knjigu Hrvatske te posjedovati rodovnicu koja je izdana od strane kinološkog saveza određenih zemlja članica Međunarodne kinološke organizacije - F. C. I.

Prema navedenome možemo vidjeti kako Američki staford pripada u skupinu opasnih pasmina, te kako bi se oni trebali kupovati iz kontroliranog uzgoja. Američki staford se također može i udomiti, no prema posebnim pravilima koja je odredila udruga. Ako želite udomiti navedenu pasminu, tada bi trebali ispunjavati sljedeće kriterije: Morate imati potvrdu o nekažnjavanju i dokaz da ste stariji od 21. godine. Morate biti radno sposobni i spremni na davanje iskaza o prijašnjem iskustvu s pasminom. Pas koji se udomljava ne smije se dalje udomljavati ili preprodavati, dati na privremeno čuvanje, pokloniti ili slično. Pas se ne smije puštati bez povoca i ukoliko je imao agresivnu prošlost mora nositi brnjicu. U slučaju da udomljeni pas napadne psa ili čovjeka, tada će Veterinarska inspekcija preuzeti psa i odlučiti o njegovoj daljnjoj sudbini.

Američki staford dresura

Svaki pas zahtjeva rad, pa tako i Američki stafordski terijer. Američkom stafordu potrebna je čvrsta i iskusna ruka, što znači da osoba mora biti spremna na autoritet. Kako se trenira Američki staford? Osoba koja uzima navedenu pasminu mora biti spremna na zapovjednički te oštar ton, rano učenje i ranu socijalizaciju. Amstaff od malena traži učenje tolerancije i socijalizaciju, stoga je navedeno potrebno shvatiti ozbiljno. Radi svoje visoke energičnosti, svu energiju treba se gurati u pozitivan smjer, što znači da se vlasnicima preporučuje da odlaze u dulje i napornije šetnje, na planinarenje ili na vožnju biciklom.

Radi svojeg iznimnog fokusa, Amstaff je savršen pas i za agility ili takozvani nosework. Američki staford je iznimna pasmina, i nažalost često dobiva ne zasluženu lošu reputaciju. Ova pasmina nije za svakoga i ne preporučuje se osobama koje nisu imale psa ili koje žele psa samo radi izgleda. Potrebno je naglasiti kako većina napada dolazi od strane loše odgojenih psa koji ne dolaze iz kontroliranog uzgoja. Prije osude bilo koje pasmine trebali bi se uvijek zapitati da li je zaista kriv pas ili manjak odgoja i socijalizacije od strane vlasnika. Ne postoji opasna pasmina, već samo opasan vlasnik.


Tagovi: