Dali je srednja škola obavezna

Dali je srednja škola obavezna

Osnovna i srednja škola obavezne su u Hrvatskoj

U Hrvatskom obrazovnom sustavu imamo obvezni kao i neobvezni dio obrazovanja. U obveznu skupinu pripadaju osnovna te srednja škola koje su dostupne i besplatne za svu djecu starosti od 6 do 15 godina života. Prema odluci roditelja, djeca se s obrazovnim sustavom mogu upoznati i ranije, već od 6 mjeseci starosti. Neobvezno kao i predškolsko obrazovanje ponajviše ovisi o željama te mogućnostima ili potrebama roditelja. Što je zapravo obavezno školovanje?

Ono se odnosi na školovanje u Hrvatskoj koje započinje nakon navršenih 6 godina života, onda kada roditelj dijete upiše u predškolski program. Navedeni program trajat će najmanje 250 sati, što je jednako kao i jedna predškolska godina. Tijekom ovog programa djeca razvijaju predmatematičko kao i predčitačko znanje, uče i rade na emocionalnim te motoričkim vještinama kako bi se bolji snašli u prvom razredu osnovne škole. Osnovna škola započet će nakon predškolskog razdoblja, i ono će trajati 8 godina i podijeljeno je u dva dijela, razredna i predmetna nastava.

Razredna nastava kreče u prvom razredu i traje do četvrtog razreda i vodi se od strane jednog učitelja. Predmetna nastava kreče u petom razredu i trajat će do osmog razreda ili kraja školovanja, i svaki predmet se predaje od strane drugog učitelja. Osnovna škola veoma je važna za daljnji upis u srednju školu, stoga je poželjno da dijete ima što bolje ocijene. Srdnja škola upisuje se prema uspjehu iz općih predmeta poput hrvatskog jezika, matematike i stranog jezika, kao i prema 3 dodatna predmeta prema izboru. Srednja škola je obvezna u Hrvatskoj i upisuje se prema željama i mogućnostima učenika.

Srednja škola mogućnosti i izbor

U Hrvatskoj danas postoje tri različite vrste srednjih škola: Gimnazija, strukovna kao i umjetnička. Gimnazije su četverogodišnje te općeobrazovne škole u kojima se uči opće znanje i stječu određene vještine koje će pomoći budućim učenicima da upišu fakultet. Strukovne škole mogu trajati od 1 do 5 godina, ovisno o tome kakav se obrazovni program odabere. Nakon završetka učenik je u potpunosti specifično osposobljen kako bi radio na nekom tržištu rada. Daljnje školovanje je također moguće, no uz ispunjavanje određenih uvjeta.

Umjetničke škole traju do 4 godine i u njih se ubrajaju likovna, glazbena i plesna škola. Učenik će ovdje stječi znanje i sposobnost za rad ili nastavak u obrazovanju. Srednja škola također donosi i polaganje državne mature, no ona nije potrebna u svim školama. Državnu maturu najčešće povezujemo s gimnazijom te umjetničkim školama. Državna matura služi kako bi se na kraju obrazovanja ispitalo znanje učenika koje je vezano za glavne te izborne predmete. Kada se položi srednja škola i matura, tada se učeniku nudi mogućnost da se upiše na javna sveučilišta u Hrvatskoj.

Zašto je srednja škola obavezna?

Srednjoškolsko obrazovanje je svakako veoma važno, jer ono definira te određuje buduće zanimanje učenika. Srednja škola pomaže u stjecanju vještina i znanja kako bi osoba bila spremna pristupiti u poslovni svijet. Može se reći kako je srednja škola veoma važan dio za razvoj buduće karijere jer oblikuje osobu i uči ju posebnim znanjima i vještinama. Tijekom pohađanja srednje škole učenik može promijeniti školu, uz uvjete da su isti ili slični predmeti položeni. Srednje škole su također veoma važne radi mogućnosti daljnjeg studiranja u samoj Hrvatskoj kao i van nje.

Studijski program je usklađen prema načelima iz Bolonjskog procesa. Studiranje također otvara nova vrata učenicima, što znači da je moguća nadogradnja odabranog zanimanja ili promjena na nešto slično/drugačije. Da li se srednjoškolsko obrazovanje može završiti i kasnije? Da, ono se može završiti ili nastaviti kasnije. Isto tako, moguće je napraviti i prekvalifikaciju koja može utjecati na daljnji razvoj karijere. Postoji i poseban program za obrazovanje odraslih koje uključuje produbljivanje stručnog znanja ili prekvalifikaciju prema želji.


Tagovi: