Što je dermis
Što je dermis
Dermis koji se još naziva derma, potkoža predstavlja sloj kožnog tkiva između epiderme i potkožnog tkiva. Derma je debeli sloj, elastični, no čvrsti srednji sloj kože koji se sastoji od dva sloja. Donji sloj dermisa je duboko i debeo sloj koji kreira fluidnu granicu sa potkožnim dijelom građe, dok gornji sloj dermisa predstavlja sloj poput valovite granice sa epidermom.
Dermis u svom sastavu ima dva glavna sastojka, elastin i kolagen koji su vezivna tkiva koja će koži davati fleksibilnost, snagu i zdrav izgled. Vlakna su dio gelastog tkiva koji u sebi ima hijaluronsku kiselinu, znamo da je hijaluronska kiselina potrebna za vezivanje vode i održavanja normalnog volumena kože kako se koža ne bi skupila i naborala.
Stoga i ne čudi da brojni kozmetički pripravci upravo kao glavni sastojak sadrže hijaluronsku kiselinu koja pomaže dermisu da veže vodu, daje elastičnost i mladenački izgled zdrave kože koja neće biti stisnuta, naborana i imati nezdravi izgled.
Dermis i njegova funkcija
Koža je najveći organ ljudskog tijela i najizloženiji dio tijela, te ima veliki značaj za zdravlje cijelog organizma. Koža štiti ljudski organizam od štetnih vanjskih utjecaja, ali i upija pozitivne vanjske utjecaje koji su potrebni ljudskom organizmu za normalno i zdravo funkcioniranje, poput upijanja vitamina D iz sunčevih zraka.
Kako je dermis zapravo srednji sloj kože njegova uloga je ključna kod zaštite tijela od vanjskih utjecaja. No uloga dermisa je izuzetno važna i u tome da hrani gornje slojeve kože iznutra. Zaštita od vanjskih utjecaja podrazumijeva to da ublažava udarce koji dolaze iz vanjske okoline, te u slučaju oštećenja dermis sadrži vezivna tkiva mastocita i fibroblasta koji pomažu u liječenju rana na koži i ispod gornjeg sloja kože.
Kako je ovaj sloj kože bogat krvnim žilama on hrani epidermu i uklanja toksične tvari koje prodiru iz vanjskog sloja kože. U ovom se sloju nalaze i žlijezde znojnice koje na površinu kože vode mliječnu kiselinu i vodu, ali i žlijezde lojnice koje na površinu kože dovode masnoće koje su višak u potkožnom dijelu. Ovdje se nalaze i limfne žile, korijen dlaka i kose, te svi receptori osjetila koje osjećamo kao dodir na koži.
Dermis između epiderme i potkože
Dermis je samo jedan od dijelova kože i to srednji dio kože koji se nalazi između epiderme i potkože, odnosno supkutis. Sva tri sloja zajedno funkcioniraju i čine najveći organ, kožu.
Epiderma je zapravo vanjski sloj kože koji nam je vidljiv okom, no i ovaj dio se sastoji od pet slojeva. Funkcija epiderme je da nas štiti od gubljenja tekućine, utjecaja bakterija i štetnih toksina. Svaki od ovih pet slojeva ima svoju funkciju od najdubljeg bazalnog sloja koji proizvodi stanice keratinocite, pa zrnatog sloja koji proizvodi keratin, proteinska vlakna, pa do ostala tri sloja epiderme koja na površinu kože guraju mrtve stanice kože jer se koža stalno obnavlja, pa ljuštenje i perutanje zapravo predstavlja rad ovih slojeva epiderme.
U najdonjem sloju kože koji je smješten ispod dermisa, supkutis, zapravo ovaj donji sloj kože je nastavak dermisa koji služi za pohranjivanje energije u obliku masnih stanica, te kolagenih vlakana i služi isto i za izolaciju tijela. Krvne žile provlače se kroz supkutis kao i kroz dermis i hrane tkivo kože.
Tagovi: