Dijeljenik ili djeljenik?

Dijeljenik ili djeljenik?

U hrvatskom jeziku često postoje dvojbe oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Većina govornika pravilno razlikuje izgovor dugog i kratkog sloga te piše /ije/ kod dugog sloga, dok piše /je/ kod kratkog sloga. Međutim, postoje iznimke u kojima se riječi s dugim izgovorom pišu s /je/.

Primjer za to je riječ "rječnik".Kod nekih riječi izgovor može varirati te se ista riječ može izgovarati i s dugim i s kratkim slogom. U tim slučajevima pravilno se piše glasovna skupina /je/, kao u riječima "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni".

Postoje i posebni primjeri u kojima se pravopis razlikuje zbog tradicijskih razloga ili zbog razlike u značenju. Primjer za to je blagdan Tijelova koji se piše s dugim slogom /ije/.Kada je riječ o imenici muškog roda koja označava broj koji treba podijeliti, pravilno se piše "djeljenik".

Naglasak je kratkosilazni. Glagol od kojeg dolazi riječ "djeljenik" pravilno se piše "dijeliti".U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda "djeljenik", a glagol "dijeliti". Važno je paziti na pravopis kako bismo izbjegli pogreške u pisanju i koristili jezik na ispravan način.