Dizurija – uzrok, simptomi, liječenje

Dizurija - uzrok, simptomi, liječenje

Dizurija i koji su uzročnici

Dizurija je stanje koje se očituje osjećajem peckanja i nelagode prilikom mokrenja. Češće pogađa žene te se rijetko javlja kod muškaraca i djece. Dizurija je najčešće uzrokovana bakterijom koja uzrokuje upalu mokraćnih puteva. Bakterije koje uzrokuju dizuriju najčešće se javljaju u uretri i mokraćnom mjehuru, no u nekim se slučajevima može javiti u na području gornjih mokraćnih puteva. Dizuriju se smatra simptomom te ona sama po sebi ne znači isključivo upalu mokraćnih puteva već može ukazivati na neki drugi problem. Osim same infekcije, odnosno, upale, uzroci dizurije mogu biti i neki drugi kao što su alergije na neki kozmetički proizvod namijenjen održavanju higijene, reakcija na higijenske uloške, tampone li wc papir. Također, nekad je povezana s upotrebom nekih lijekova, a kod žena uzroci mogu biti i gljivične infekcije ili infekcije herpesom. Kod muškaraca je najčešće glavni uzrok povećana prostata, što pak može ukazivati i na neke druge zdravstvene probleme i bolesti.

Dizurija i koji su njeni simptomi

Sama dizurija je zapravo simptom koji može ukazivati na cijeli niz zdravstvenih problema, od čega su upale mokraćnih puteva najčešći problem. Upala mokraćnih puteva neugodno je i često bolno stanje, no samo po sebi ne bi trebalo predstavljati veliku brigu jer se najčešće javlja samostalno i rijetko je simptom neke ozbiljnije bolesti. Dizurija je najčešće popraćena osjećajem boli pri mokrenju te osjećajem pečenja te intenzitet istih može poprilično varirati, od jedva primjetne boli do one boli koja onemogućava svakodnevno funkcioniranje. Jedan od simptoma također je i učestalo mokrenje, bolno mokrenje pri kojem se osoba jedva pomokri, a pritom je prisutna velika bol pa sve do osjećaja da se mora mokriti iako se nema što izmokriti. Vrlo rijedak simptom je povišena tjelesna temperatura, no kada dođe do toga, tada se infekcija mokraćnih puteva pogoršala te je velika šansa da je bakterija koja je uzročnih te infekcija ušla u krvni sustav zbog čega se tijelo brani povišenom tjelesnom temperaturom.

Dizurija i kako je liječiti

Kako bi se postavila ispravna dijagnoza dizurije, potrebno je napraviti kompletnu pretragu urina s posebnim osvrtom na mikrobiološku sliku istog. Mikrobiološka slika urina pokazuje prisutnost bakterija i ostalih mikroorganizama u mokraći te se na temelju prisutnosti određenih bakterija prepisuju antibiotici koji imaju djelovanje na njih. Ukoliko ste žena i vaša je urinokultura sterilna, tada bi trebalo posjetiti ginekologa jer u nekim slučajevima upala mokraćnih puteva biva uzrokovana klamidijom ili ureoplazmom te se tada radi bris cerviksa. Kod muškaraca se radi bris uretre kod urologa ukoliko je urin sterilan. Dizurija se u blažim slučajevima preporučuje tretirati čajevima kao što su čaj od brusnice ili uvin H čaj. Što se tiče prevencije dizurija, pomoći mogu dobre higijenske navike kao što je tuširanje spolovila. Iako mnogi misle da su kozmetički preparati važni, činjenica je da sama topla voda već pomaže, no ukoliko inzistirate na kozmetici tada oni moraju biti namijenjeni njezi spolovila i biti pH neutralni kako ne bi uništili bakterije koje prirodno štite od infekcija.


Tagovi: