Dječja paraliza – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Dječja paraliza i što ju uzrokuje
Dječja paraliza ili poliomijelitis je virusna bolest ( zarazna ) koja može izazvati paralizu, probleme s disanjem i smrtni ishod. Dječja paraliza se prenosi feko oralnim putem, hranom koja je zagađena te vodom putem sline ili stolice. Ova bolest može uzrokovati jako teško stanje ali velika većina osoba koje su zaražene Dječjom paralizom nikada ne postane bolesna te nisu ni bili svjesni da su bili zaraženi.
Ovu bolest uzrokuje infekcija enterovirusom. Taj virus je još poznat i pod nazivom poliovirus koji se nalazi u probavnom sustavu. Taj virus se nalazi samo u ljudima što znači da su ljudi jedini prirodni domaćin. Ovaj virus ima tri serotipa a u epidemiji je najčešće tip 1 serotip.
Ova bolest se većinom događa kod osoba mlađe životne dobi iako se može dogoditi i kod odraslih. Nekada može pogoditi i osobe od 25 do 35 godina. Ova bolest je u razvijenim zemljama gotovo nepostojeća zbog cijepljenja iako se još uvijek dešavaju slučajevi.
Simptomi koje uzrokuje Dječja paraliza
Dječja paraliza kod osoba koje nemaju teške oblike uzrokuje samo stanje slično gripi ili nekim drugim virusnim oboljenjima. Dječja paraliza većinom prolazi bez teških simptoma te skoro 90 posto zaraženih ne zna da je oboljela.
Febrilni oblik ili dječji ljetni proljev uzrokuje zelenu i rijetku stolicu koja se dešava 6 do 8 puta dnevno. Neki od simptoma koji se mogu primijetiti kod ove vrste bolesti su:
- Paralitički polio
- Meningitis
- Grčenje mišića
- Bolovi i ukočenost u rukama i nogama
- Bolovi i ukočenost u vratu
- Bolovi i ukočenost u leđima
- Veliki umor
- Povraćanje
- Glavobolja
- Grlobolja
- Groznica
Ova vrsta traje tjedan dana te su prognoze ozdravljenja dobre.
Teže će se oporaviti osobe kojima virus prođe u središnji živčani sustav.
U tom slučaju simptomi su idući:
- Visoka tjelesna temperatura
- Glavobolja
- Kostobolja
- Bolovi u mišićima
- Povraćanje
- Ukočeni vrat
Ako virus zahvati i motorne jezgre doći će do paralize udova i mišića te će tjelesna temperatura pasti.
Kako se liječi Dječja paraliza
Dječja paraliza se mora potvrditi a to se radi izolacijom virusa iz stolice i ždrijela ili pokazivanjem porasta protutijela. Dječja paraliza se ne može izliječiti ali se prilikom ogoljenja mora ubrzati oporavak oboljele osobe kako ne bi došlo do težih posljedica. Obavezno se na vrijeme i pravilno liječiti kako ne bi došlo do mogućih komplikacija. Liječenje se odvija idućim terapijama:
- Antibioticima za druge infekcije
- Analgetici za bolove
- Strogo mirovanje
- Neka sredstva za pomoć kod disanja, iako se ovakav tip terapije rijetko koristi
- Tjelovježba u vrlo malim količinama. Dovoljna tjelovježba kako bi se spriječile deformacije ili gubitak mišićnih funkcija
Cjepivo koje se koristi za ovu bolest se prima već u djetinjstvu tako da se iz tih razloga vrlo teško teže razboljeti.
Oporavak kod teških oblika Dječje paralize je vrlo spor te ako se i nakon dvije godine ne vrate sve funkcije u tijelu koje su bile tu i prije oboljenja, paraliza koja će se desiti biti će trajna tj. kronična.
Tagovi: