Djetešce ili dijetešce?

Djetešce ili dijetešce?

U hrvatskom jeziku često se raspravlja o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Mnogi govornici imaju poteškoća s pravilnim pisanjem takvih dvojbenih primjera, poput riječi dijetešce ili djetešce.

Pravilo je da se piše /ije/ kada je izgovor sloga dug, kao u primjerima bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz, dok se piše glasovna skupina /je/ kada je izgovor sloga kratak, poput čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Unatoč ovim pravilima, postoje i iznimke poput riječi rječnik, koja se piše s glasovnom skupinom /je/ unatoč dugom izgovoru. Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/, poput bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.

Također, postoji i iznimni primjer poput blagdana Tijelova, koja se tradicijski piše s dugim slogom /ije/.Imenica dijetešce je umanjenica ili deminutiv od riječi dijete.

Budući da dolazi do kraćenja dugog sloga (ije prelazi u je), pravilno se piše djetešce, djetešca, djetešcu, djetešcem, djetešaca/djetešca, djetešcima. Primjeri u kojima se koristi ova riječ uključuju: "Moje djetešce tako lijepo spava da bih ga satima mogla gledati", "Kad je ugledao preslatko djetešce u kolicima pustio je suzu od nježnosti", "Moje djetešce spava satima i kad se probudi veselo je i zaigrano", "Djetešce se igra, radoznalo je i veselo, lijepo jede i ništa mu ne nedostaje", "Pogledaj ono djetešce plave kose i plavih očiju, lijepo je kao slika".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše umanjenica ili deminutiv ili hipokoristik imenice dijete – djetešce. Imenica od koje dolazi piše se u nominativu jednine dijete, a u ostalim padežima s /je/ – djeteta, djetetu, djetetom, djeca, djece, djecom, djeci. Pridjev se pravilno piše dječji, dječja, dječje.