Do kojeg tjedna se radi serklaža
Što je serklaža
Serklaža je kirurški postupak kod kojeg se stavlja kiruški šav na vrat maternice, cerviks. Ovaj postupak se radi kako bi se spriječio prijevremeni porod kod rizičnih trudnoća, kod žena koje imaju oslabljen cerviks, te kod blizanačkih i višestrukih trudnoća kada nose više beba. Žene koje su imale operaciju grlića maternice bit će podvrgnute ovom postupku vrlo rano u trudnoći jer je vrat maternice kod njih odstranjen pa je trudnoća rizična sama po sebi.
Cilj je ginekologa da beba ostane u tijelu majke što dulje, do kraja trudnoće kako bi se beba razvila i rodila s razvijenim funkcionalnostima za opstanak izvan majčinog tijela. Rani porod može za bebu značiti i smrtnost, te brojne postporođajne komplikacije koje prerano rođene bebe mogu imati zbog nedovoljno razvijenih pluća, mozga i drugih organa koje se zbog preranog poroda nisu stigli razviti.
Serklaža se radi pod lokalnom, ali i općom anestezijom što ovisi nakoji način se radi preko rodnice ili preko trbuha. Nakon obavljenog postupka trudnica treba mirovati o čemu odlučuje njen ginekolog koji prati trudnoću.
Do kojeg tjedna se radi serklaža
Ginekolog koji prati trudnoću će ukoliko uoći simptome prijevremnog poroda, porođajne anamneze prethodnih trudnoća, zdravstvenog stanja trudnice odlučiti da li je serklaža potrebna, neophodna ili nije potrebna. Serklaža se izvodi u periodu trudnoće između 16. i 22. tjedna trudnoće kako bi se dijete zadržalo u maternici i normalno razvijalo do vremena kada je određen termin poroda.
Ukoliko se dogodi prijevremeni porod prije 16. tjedna smatra se da se dogodio spontani pobačaj, no nakon 16. tjedna kod rizičnih slučajeva, višestrukih trudnoća liječnik će odrediti da se napravi ovaj kirurški postupak i preporučiti strogo mirovanje trudnice.
Simptomi koji mogu biti upozoravajući za trudnicu koja se ne smatra rižičnom su grčevi u donjem dijelu trbuha, sukrvica, krvarenje i iscjedak iz rodnice, bolovi u leđima, te osjećaj pritiska u zdjelici. U takvim se slučajevima trudnica hitno treba javiti svom liječniku kako bi se ultrazvučnim pregledom i ginekološkim pregledom ustanovilo o čemu se radi i da li je potreban postupak serklaže i mirovanje trudnice.
Serklaža sprečava prijevremeni porod
Brojne trudnoće su dovedene do porođajnog termina i bebe su se normalno razvile upravo zahvaljujući postupku serklaža. Žene koje imaju cervikalnu insuficijenciju u drugom tromjesječju dolaze do situacije nemogućnosti održavanja trudnoće, te je postupak serklaže neophodan. Uzroci koji dovode do cervikalne insuficijencije su prethodni kirurški zahvati konizacije i LEEP zahvata. Također traume ceriksa u prethodnim porođajima mogu biti uzrok, te prirodne bolesti poput sinteze kolagena, poremećaji u razvoju Mullerovih kanala.
Ujedno ukoliko je trudnica prethodno imala više od dva spontana pobačaja tokom 2. tromjesječja smatra se rizikom i iako trudnoća protiče u redu serklaža možda neće biti potrebna. Razne infekcije i uplani procesi također mogu dovesti do potrebe za ovim postupkom jer su oslabili cerviks.
Kada ginekolog pregledom ustanovi da je cerviks skraćen, došlo je do prolapsa plodnih ovoja, vidljiva je diletacija cerviksa postupak serklaže će biti neophodan. Inače je normalan cerviks je dugačak i tvrd tokom cijele trudnoće pa svakaka njegova promjena traži pomno praćenje i odluku ginekologa o daljnjim tretmanima u trudnoći.
Tagovi: