Donijet ili donesen?

Donijet ili donesen?

Ovo je jedna od često postavljanih dvojbi u hrvatskom jeziku kada je u pitanju glagolski pridjev trpni oblik glagola donijeti. On se tvori od infinitivne ili prezentske osnove i nastavaka, a služi za tvorbu pridjeva i pasiva. Primjeri glagolskog pridjeva trpnog su voljeti – voljen, dati – dan, kupiti – kupljen, uraditi – urađen.

Međutim, kod nekih glagola postoji više oblika glagolskog pridjeva trpnog, no postoji pravilni oblik koji se preporuča koristiti. Primjerice, od glagola udati, bolje je reći udana (umjesto pogrešnog udata). Tako je i u ovom slučaju preporučljivo koristiti oblik: donesen.Dakle, ovakav oblik glagola naziva se glagolski pridjev trpni i pravilno ga je pisati donesen, donesena, doneseno, doneseni, donesene, donesena.

Postoji i oblik s palataliziranom osnovom (donešen, donešena, donešeno), ali se prednost daje nepalataliziranoj osnovi: donesen, donesena, doneseno.Primjeri u kojima se koristi glagolski pridjev trpni oblika donesen su: Zakon je donesen upravo zato da bi se spriječila takva zlodjela. Doneseno je previše kolača i morat ćemo dijeliti susjedima. Što ima veze ako je doneseno meso, nisu baš svi vegetarijanci.

Donesena je odluka i to je sad gotovo. Doneseni zakoni nam ne idu na ruku.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilan glagolski pridjev trpni ili pasivni glagola donijeti glasi donesen, donesena, doneseno. Stoga, kada se nađete u nedoumici, slobodno koristite ovaj oblik i budite sigurni da pišete pravilno.